Roušky do mikrovlnky nedávat!

Hasiči varují lidi, aby nesterilizovali textilní roušky v mikrovlnné troubě. Hrozí totiž, že bavlněná látka začne v troubě hořet. Vhodné je roušku vyprat na nejvyšší teplotu nebo převařit v hrnci, a následně ještě vlhkou ji vyžehlit.

Například pražští hasiči na twitteru zveřejnili ukázku, jak může rouška v troubě vzplát. »Nedělejte to, ať k vám nemusíme,« apelují na spoluobčany.

Kvůli nedostatku ochranných prostředků a povinnému zakrývání úst a nosu na veřejnosti začaly tisíce lidí od minulého týdne spontánně šít textilní roušky pro své rodiny, seniory i záchranáře. Návody a fotky svých výsledků sdílejí na sociálních sítích. Právě na internetu jsou dostupné některé návody na ušití, které obsahují i pochybnou radu o sterilizaci v mikrovlnné troubě.

V ČR platí od minulého čtvrtka povinnost nosit mimo bydliště respirátor, roušku, ústenku, šátek, šálu nebo jiné zakrytí nosu a úst. Roušky nechrání svého nositele před nákazou novým typem koronaviru, zabrání ale nakaženým šířit virus v jejich okolí.

Předseda Ústředního krizového štábu a epidemiolog Roman Prymula opakovaně vyzval občany, aby používali textilní roušky, nikoli jednorázové papírové nebo respirátory. »Nositel rouškou chrání okolí, respirátorem naopak jen sebe, takže ostatní může nakazit,« upozornil Prymula.

(ste)

25. 3. 2020  (ste)