Pravicové zlehčování

Brazilský prezident Jair Bolsonaro zkritizoval omezovací opatření, přijatá různými brazilskými státy a obcemi ve snaze zamezit šíření koronaviru, a přirovnal je k politice »spálené země, která hrozí zničením nejpřednější ekonomiky Latinské Ameriky«.

»Úřady některých států a obcí se musí vzdát konceptu spálené země, spočívajícím v zákazu dopravy, uzavření obchodů a rozsáhlých karantén,« prohlásil Bolsonaro v projevu, odvysílaném v rozhlase a televizi. »Musíme zachovat pracovní místa a zásobování domácností,« apeloval.

Bolsonaro podle AFP zlehčoval rizika spjatá s pandemií nemoci COVID-19, která již zabila více než 18 000 lidí na celém světě a přinutila třetinu lidstva respektovat přísná omezení. Sama Brazílie dosud zaznamenala 2201 potvrzených případů nákazy a 46 úmrtí na nemoc COVID-19, kterou koronavir způsobuje.

Krajně pravicový prezident obvinil média, že »šíří hysterii« ohledně pandemie, a tvrdil, že Brazílie je díky svému teplému klimatu a převážně mladé populaci imunní vůči nákaze.

Několik států a měst v Brazílii již přijalo opatření spočívající v uzavření podniků a veřejných služeb a v izolaci obyvatelstva. Platí to zejména o nejbohatším brazilském státu Sao Paulo.

»Koronavir dorazil do Brazílie, bojujeme proti němu a brzy to skončí. Náš život musí pokračovat. Musí zůstat zachována pracovní místa. Rodiny musí dál žít. Ano, musíme se vrátit k normálu,« řekl Bolsonaro.

(čtk)

26. 3. 2020  (čtk)