Edelstein rezignoval

Předseda izraelského parlamentu Juli Edelstein rezignoval. Vyhnul se tak povinnosti splnit nařízení izraelského nejvyššího soudu, aby nechal hlasovat o svém nástupci.

Edelstein, který je ze strany Likud premiéra Benjamina Netanjahua, minulý týden pozastavil parlamentní jednání s tím, že je to v souladu se zákazem shromažďování kvůli koronaviru.

Svým krokem ale zároveň znemožnil dohodu poslanců na novém složení parlamentních výborů po volbách, které se konaly 2. března.

[o]

Oponenti Likudu Edelsteina obvinili, že také zablokoval hlasování o příštím předsedovi Knesetu. O věci musel rozhodnout nejvyšší soud, který nařídil, že Edelstein musí nechat o svém nástupci hlasovat.

Edelstein, který Kneset řídil sedm let, ovšem reagoval prohlášením, že s ultimáty nesouhlasí. Řekl, že soudní rozhodnutí o hlasování není v souladu s právem a podrývá demokracii.

Jeho rezignace začne platit po 48 hodinách, což podle izraelských sdělovacích prostředků znamená, že se tím hlasování o příštím předsedovi parlamentu odkládá na příští týden, po židovském víkendu. Likud po volbách nemá ani se svými spojenci parlamentní většinu. S pomocí arabské kandidátky (15 poslanců) má uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance 61 ze 120 parlamentních křesel. Parlament byl svolán na pondělí a i o tom rozhodoval soud. Netanjahuova strana se od té doby snažila obstrukcemi jednání znemožnit

Za dva dny se tedy pro Gance uvolní cesta prosadit svého kandidáta na předsedu parlamentu. Izraelští Arabové slíbili Gancovi, který se snaží sestavit novou vládu, podporu jako prvnímu možnému premiérovi v izraelské historii. Do vlády ale vstoupit podle svých prohlášení nehodlají.

(čtk)

26. 3. 2020  (čtk)