1654 nakažených

V České republice bylo večer potvrzených šest úmrtí lidí s nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Zároveň se zrychlil nárůst počtu nakažených.

Ohlášenými obětmi jsou třiaosmdesátiletý muž z Prahy, který měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem, a zemřel v pražské Nemocnici na Bulovce, osmaosmdesátiletý muž ze Středočeského kraje, který byl s chronickým onemocněním v domácím léčení, a muž narozený v roce 1945, který byl hospitalizován v Thomayerově nemocnici v Praze-Krči. První pacient v České republice s nemocí COVID-19 zemřel v neděli, dvě úmrtí byla oznámena v úterý.

Nákaza se večer potvrdila u 1654 lidí, testováno jich bylo 22 600. Zatím deset pacientů se vyléčilo.

Se zdravotnickým materiálem, který Česká republika nakupuje od čínských dodavatelů, po půlnoci podruhé na pardubickém letišti přistál velkokapacitní letoun Ruslan. Přivezl víc než 100 tun materiálu včetně roušek a respirátorů, další let obřího letadla je naplánován na počátek příštího týdne. Do leteckého mostu s ochrannými pomůckami z Číny se zapojují také vojenské speciály a komerční firmy.

Vietnam pomáhá!

V Praze také přistál speciál vezoucí z Hanoje 203 občanů a více než půl milionu roušek a dalšího zdravotnického materiálu. »V nákladu je také prototyp dezinfekční komory proti koronaviru určených pro záchranné složky. Přispěli také jednotliví vietnamští občané, kteří poslali šité látkové roušky. Děkujeme! A tahle výjimečná akce by nedopadla bez podpory naší vlády a velvyslance ČR v Hanoji Víti Grepla. Velký dík patří letecké společnosti Bamboo Airways. Virus nezná hranice a jediné, co nám pomáhá, je táhnout společně za jeden provaz!« uvedl předseda ÚV KSČM a první místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip. Dodávka se uskutečnila pouze díky dobrým vztahům KSČM s KS Vietnamu, jelikož ve Vietnamu jinak platí zákaz vývozu zdravotnických pomůcek.

[o]

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) v zahraničí zůstávají stovky Čechů. Stát chce koncem týdne připravit evakuaci z Austrálie a Nového Zélandu, ve spolupráci s jinými státy EU připravuje návraty občanů z Thajska nebo Indonésie. Z evropských zemí Čechy přivážejí evakuační autobusy.

V České republice je několik týdnů nedostatek zdravotních ochranných pomůcek. Lidé přitom mohou vycházet jen se zahalenými ústy a nosem. Roušky pro svou potřebu si proto šijí doma a dodávají je i zdravotníkům, někteří se je snaží opatřit na internetu. Zájem o tyto nákupy dokládá dvojnásobný nárůst počtu nových e-shopů v minulém týdnu, vzniklo jich 270, vyplývá z dat společnosti Shoptet.

Podle údajů portálu Atlas mobility, za kterým stojí i operátor T-Mobile, do práce v současnosti jezdí o polovinu méně Čechů, než je běžné. V karanténě s e-neschopenkou je přes 21 400 lidí, za úterý jich přibylo 965, uvedla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Půlhodinu po poledni si lidé mohli jako poděkování zdravotníkům i hasičům společně zazpívat píseň Není nutno Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře.

(cik)

25. 3. 2020  (cik)