Pátky pro budoucnost virtuálně

Skupiny mládeže sdružené v hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) tentokrát uspořádaly celosvětovou virtuální demonstraci, v níž světové lídry vyzvaly, aby konali proti globálnímu oteplování. Dlouho plánovaný protest se přesunul do internetového prostředí kvůli vládním omezením shromažďování v důsledku koronavirové pandemie, informovala agentura Reuters.

Při protestu, který byl 24 hodin přenášen na kanálu YouTube, si jeho účastníci vyměňovali názory, jak nejlépe čelit klimatickým změnám. Na sociálních sítích rovněž vystavili své fotografie s transparenty a výzvami politikům. Některé studentské skupiny angažované v hnutí přišly v době koronavirové krize s netradiční formou protestu. V Berlíně umístily do parku před budovou Spolkového sněmu tisíce transparentů s výzvami k záchraně klimatu, uvedla agentura DPA.

[o]

Švédská aktivistka Greta Thunbergová, která hnutí školáků stávkujících za klima před dvěma lety iniciovala, u příležitosti středečního Dne Země uvedla, že klimatická krize »možná není tak bezprostřední, jako krize koronavirová, ale potřebujeme se pustit do jejího řešení hned, v opačném případě bude nevratná«. »Myslím, že z této krize vyjdeme ještě silnější a motivovanější,« dodala k budoucnosti hnutí. »Stále můžeme být aktivisty v on-line prostředí. Můžeme tlačit vlády, lidi u moci a tvůrce politiky z domova. Svůj hlas musíme využít.« V uplynulých dvou letech se pravidelných studentských demonstrací za ochranu klimatu účastnily po celém světě statisíce lidí.

(čtk)

27. 4. 2020  (čtk)