Romská osada vzorem

Slovenské úřady zrušily karanténu jedné z pěti romských osad na Spiši na východě země, ve kterých toto opatření proti šíření koronaviru před 16 dny zavedly. V izolaci se tak ocitlo asi 5000 lidí. Lékaři už minulý týden v osadě nezjistili nákazu u nikoho z obyvatel. Lidé, u kterých byla původně nákaza zjištěna, mezitím již měli dvakrát negativní test. Koronavirus se neprokázal ani u lidí, s nimiž byli Romové z osady v kontaktu.

[o]

»Vojáci a policisté povolí vyjít Romům v osadě v obci Bystrany dál než za osadu,« napsal v sobotu server Aktuality.sk. Nákaza se do osady původně dostala s Romy, kteří přicestovali z britského Sheffieldu. »Je třeba za tím vidět strašně mnoho práce,« řekl na sobotní tiskové konferenci hlavní hygienik Ján Mikas. K uvolnění osady z karantény je podle něj zapotřebí minimálně 16 dnů. Varoval také, že o nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, ještě není dost informací, ani neexistuje očkovací látka. Karanténu proto považuje za nejúčinnější opatření. Tři osady u města Krompachy a jedna u vesnice Žehra na východním Slovensku musejí zůstat uzavřené. Ve druhé uvedené lokalitě se podle Mikase v pátek objevil nový případ nákazy koronavirem, proto zůstane tato osada v karanténě přibližně dva další týdny. Osady ve městě Krompachy by se podle hygienika mohly otevřít příští týden.

Premiér Igor Matovič označil romskou osadu u Bystran za vzor pro celou zemi, pokud jde o dodržování opatření proti koronaviru. Pochválil také vojáky za lidský přístup k lidem v karanténě. Znovu vybídl lidi, aby zůstali ukáznění a nepřestávali nosit roušky. Podle člena krizového štábu Petera Polláka byl výskyt koronaviru dosud zjištěn ve 23 romských lokalitách. Plošné testování v romských komunitách nařízené vládou zachránilo »obrovské množství lidských životů«, dodal podle serveru Aktuality.sk Pollák.

Na pětimilionovém Slovensku žije podle vládní studie z loňského roku přes 400 000 příslušníků romského etnika. Část z nich bydlí v různých chatrčích a provizorních příbytcích bez pitné vody či veřejné kanalizace. Na Slovensku bylo podle vládních údajů dosud potvrzeno 1373 případů nákazy, 17 lidí zemřelo, zatímco 386 pacientů se vyléčilo. V pátek byl otestován rekordní počet lidí, a to 4828. Pozitivní výsledek mělo jen 13 z nich, uvedl podle webu Dennikn.sk ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

(čtk)

27. 4. 2020  (čtk)