Američané destabilizují Perský záliv

Přítomnost amerických lodí v Perském zálivu přispívá k destabilizaci regionu, Spojené státy americké by měly v zachování míru oblast opustit, uvedla v pondělí íránská armáda. S odvoláním na íránskou státní agenturu IRNA o tom informovala agentura Reuters. Teherán i nadále trvá na tom, že svá teritoria bude v případě nutnosti bránit.

»Jediný způsob, jak v Perském zálivu, Hormuzském průlivu a Ománském zálivu nastolit mír a stabilitu, je odchod amerických bezpečnostních sil a jejich spojenců,« uvedla v prohlášení armáda. Írán podle bezpečnostních složek »nikdy nebyl a nikdy nebude« zdrojem napětí v regionu. »Jakákoliv provokace si vyžádá silnou reakci íránských ozbrojených sil; agresoři, hlavně Spojené státy, se budou muset v takovém případě vypořádat s následky,« doplnila armáda.

Před dvěma týdny se opět vyostřily už tak napjaté vztahy mezi Íránem a USA, americké námořnictvo tehdy přineslo informace o »riskantních manévrech« íránských lodí v Perském zálivu. Íránský ministr obrany ale důrazně popřel, že plavidla jeho země ohrožovala ta americká, Írán napětí v oblasti nevyvolává. Americký prezident Donald Trump však následně nařídil zničení íránských lodí v případě, že by obtěžovaly plavidla USA. Poté Írán reagoval obdobnou výzvou.

Vztahy mezi Íránem a USA jsou napjaté už více než 40 let, výrazně se však zhoršily v roce 2018, kdy Washington odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a zavedl vůči Teheránu tvrdé sankce. Loni v létě se odehrálo několik incidentů v Perském zálivu, kde USA letos posílily svou vojenskou přítomnost. Obě země se ocitly na pokraji otevřeného konfliktu na začátku letošního roku poté, co Washington v Iráku zavraždil íránského generála Kásema Solejmáního, který byl jedním z nejvyšších činitelů islámské republiky. Írán v reakci na teroristický útok USA o pár dní později vypálil rakety na základny v Iráku, kde působí americké jednotky. USA po několika sériích zcela vylhaných informací nakonec přiznaly, že útok zranil desítky amerických vojáků. Trump mezitím nepřestával vyhrožovat.

(ava, čtk)

30. 4. 2020  (ava, čtk)