Miliony Italů se vrátily do práce

Téměř 4,5 milionu Italů se v relativním klidu poprvé po více než dvou měsících domácí izolace vydalo do práce.

Provázela je u toho radost z obnovené volnosti i strach z opětovného propuknutí nákazy, píší zahraniční média.

Za běžných okolností rušné pondělní ráno bylo v Miláně, správním středisku koronavirem těžce zasaženého regionu Lombardie, absolutně klidné, napsal deník Corriere della Serra. V ulicích se objevilo o něco více aut, stanice metra byly ale téměř liduprázdné. Na vlakových nádražích se lidé čekající na první spoje do Říma a Neapole v rozestupech řadili do front. Na dodržování bezpečné vzdálenosti dohlíželi zaměstnanci drah, kteří cestujícím také měřili teplotu a ptali se na důvod cesty.

Itálie byla první zemí v západní Evropě, která začátkem března celostátně omezila volný pohyb osob, a je i mezi prvními, které opatření uvolnily. Celkem Italové strávili v karanténě devět týdnů. Koronavirus se od propuknutí nákazy v zemi potvrdil u 100 179 lidí, z nichž 28 884 zemřelo.

Obyvatelé jihoevropského státu v rámci stejného regionu navštívit své příbuzné, jít na procházku či si zaběhat do znovuotevřených parků. V počtu do 15 lidí jsou také povoleny pohřby. V uzavřených veřejných prostorech však musí lidé nosit roušky.

Obchody se v Itálii otevřou nejdříve 18. května, kavárny a restaurace 1. června a studenti do školních lavic zasednou až se začátkem dalšího školního roku v září.

Se smíšenými pocity strachu a radosti se na alespoň částečné uvolnění opatření těšil čtyřicetiletý Říman Stefano Milano, který plánuje pro svého syna narozeninovou oslavu s příbuznými a návštěvu rodičů. »Máme ale obavy, protože (rodiče) jsou staří a můj tchán má rakovinu, a je tedy v rizikové skupině,« citovala muže stanice France 24.

(čtk)

5. 5. 2020  (čtk)