Dráhy nakoupí až 90 nových lokomotiv

 

České dráhy si hodlají pořídit až 90 lokomotiv s rychlostí do 200 km/h za přibližně devět miliard korun. Záměr společnosti odsouhlasil Řídící výbor podniku. Dráhy nyní vypíšou veřejnou zakázku.

Informoval o tom mluvčí společnosti Radek Joklík s tím, že zakázku by měl podnik vypsat ještě letos na jaře. Řídící výbor investici odsouhlasil i přes současnou situaci, kdy dráhy kvůli koronavirové krizi evidují výpadky příjmů v řádech miliard korun.

Nové lokomotivy chce dopravce využívat zejména na vnitrostátních dálkových tratích. Konečná cena poptávaných lokomotiv vzejde z nabídek uchazečů v tendru. Obecně se cena jedné takové lokomotivy na trhu pohybuje okolo 100 milionů Kč.

Dráhy v minulosti plánovaly koupit také lokomotivy s rychlostí do 230 km/h. Od tohoto záměru nakonec ustoupily, ale možná se k němu vrátí.

Jde o další krok, kterým chtějí dráhy omlazovat svůj vozový park. V současnosti mají více než 500 lokomotiv, dále až tisícovku ucelených souprav a přes 2000 vozů. Průměrné stáří strojů je přes 30 let. Řada z nich byla v minulosti modernizována.

Vedle nákupu lokomotiv má dopravce nyní ve výrobě 31 elektrických vlaků pro regionální dopravu, které jsou součástí kontraktu na nákup celkem 50 vlaků. Dále se vyrábí pět patrových třívozových souprav a 50 osobních vozů pro dálkovou dopravu s rychlostí až 200 km/h. Dopravce tyto vozy bude přebírat v následujících letech.

(ici)

6. 5. 2020  (ici)