Průmysl se propadl méně, než se čekalo, stavebnictví epidemie tolik neutlumila

Průmyslová výroba se v březnu podle údajů Českého statistického úřadu po očištění o vliv počtu pracovních dnů (letošní březen měl o jeden pracovní den více než březen 2019) propadla o 10,8 procenta. Stavební produkce klesla o 2,3 %, byla za tím ale i vysoká srovnávací základna z loňského března.

»Na průmysl dolehly v březnu známky pandemie koronaviru, náraz byl však mírnější, než se očekávalo. Výsledek nicméně téměř kopíroval o něco dříve zveřejněný propad průmyslu v Německu,« uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (pokles o 25,8 %), dále výroba strojů a zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Produkce naopak vzrostla ve výrobě potravinářských produktů, výrobě papíru a výrobků z papíru a ve zpracování dřeva, výrobě dřevěných, korkových, proutěných a slaměných produktů.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách klesly meziročně o 9,5 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 11,9 %, domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly o 6,1 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se snížila o 15,7 %. Nové zakázky ze zahraničí klesly o 13,1 %, tuzemské pak o 21 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v březnu snížil meziročně o 2,6 %.

Průmyslová výroba v celém 1. čtvrtletí klesla meziročně o 4,6 %.

Inženýrské stavby dál v plusu

»Zatímco průmysl v březnu výrazně propadl, stavebnictví nástup koronakrize až tak nepocítilo. Pokles není s ohledem na komplikace spojené s pohybem lidí nebo na dřívější nedostatek ochranných pomůcek nijak dramatický. V inženýrském stavitelství dokonce výroba o desetinu vzrostla, takže veškerý pokles šel na vrub pozemnímu stavitelství,« uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání se stejným měsícem minulého roku snížila o 5,4 %, inženýrské stavitelství naopak vzrostlo o 10,4 %.

Stavební úřady v březnu vydaly 6222 stavebních povolení, meziročně o 14 % méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 29 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se snížila o 17,4 %.

Počet zahájených bytů klesl o 30,2 % na 2947 bytů, počet dokončených bytů se snížil o 6,8 % na 2226 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví v březnu klesl meziročně o 1,2 %.

Stavební produkce v celém v 1. čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,3 %.

(ici)

8. 5. 2020  (ici)