Podle očekávání hluboký propad turistiky

Celkový počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních se v prvním čtvrtletí podle včera zveřejněných údajů Českého statistického úřadu snížil meziročně o 22,2 procenta a počet přenocování poklesl o 16,7 %. V lednu a únoru přitom ubytování vykazovalo ještě kladné přírůstky. V březnu se ale počet ubytovaných propadl o dvě třetiny.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí 8,9 milionu nocí. Domácí klientela snížila počet přenocování o 13,1 % a zahraniční hosté o jednu pětinu. Hotelový segment vykázal meziroční pokles přenocování o 18,9 % a penziony o 11 %. Návštěvnost kempů vyjádřená počtem přenocování se snížila na polovinu.

Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 3,1 mil. hostů. V porovnání s loňským rokem se počet zahraničních návštěvníků snížil o 26,1 % a domácích hostů bylo méně o 18,1 %. Hotely zaznamenaly návštěvnost na úrovni 76,9 % loňského roku. Příjezdy do penzionů klesly o 18,4 % a v ostatních zařízeních o jednu pětinu. Regionálně se počty příjezdů snížily ve všech krajích. Nejvíce hostů v relativním vyjádření ubylo v Jihočeském kraji (29,3 %), na jižní Moravě (27,9 %) a v Praze (27,4 %).

V samotném březnu se celkový počet ubytovaných ve všech sledovaných zařízeních snížil meziročně o 66,8 % a počet přenocování poklesl o 56,6 %. Ubytovací zařízení nahlásila, že počet nerezidentů dosáhl 26 % a rezidentů 41,1 % loňské hodnoty.

U všech zdrojových zahraničních trhů byl podle statistiků zaznamenán pokles počtů příjezdů. Nejpočetnějších Němců se v 1. čtvrtletí u nás ubytovalo 335 tisíc, o 17,4 % méně než loni. Počet Rusů byl o 11 % a Poláků o 15 % nižší. Návštěvnost ze Slovenska klesla o čtvrtinu. Příjezdy Italů se snížily o 40 % a návštěvy z Číny či Jižní Koreje se propadly o více než polovinu.

Ještě výraznější propad cestovního ruchu lze očekávat v dubnu a květnu »a červen, i kdyby už turismus v ČR výrazně oživil, situaci nezachrání, takže druhé čtvrtletí dopadne notně hůře než čtvrtletí první«, uvedl pro Haló noviny Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND.

Podle něj je třeba v 2. čtvrtletí »počítat s historickým propadem turistického ruchu, který nesnese srovnání s ničím, co v ČR v oblasti turistického ruchu nastalo od vzniku samostatné republiky v roce 1993«.

(ici)

11. 5. 2020  (ici)