Mírná zima usnadnila silničářům práci

Zimní sezona na českých dálnicích a silnicích byla z hlediska nákladů podprůměrná. Údržba hlavních tahů stála přes 603 milionů korun, což bylo o přibližně 200 mil. Kč méně než minulou zimu.

Spotřebováno bylo i méně materiálu, vyplývá z aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Cena i množství spotřebovaného materiálu je nejnižší minimálně za posledních šest let.

[o]

Důvodem snížených nákladů na letošní údržbu byla poměrné mírná zima. I přesto ovšem trvala až do jarních dnů, silničáři museli například řešit silné sněžení na přelomu března a dubna. Výrazně nižší náklady za letošní zimu hlásí i kraje, které se starají o své silnice 2. a 3. třídy.

Během zimy bylo na české dálnice a silnice 1. třídy vysypáno přes 49 300 tun soli a použito přes 16,7 mil. litrů solanky. Celkem najezdili silničáři a dodavatelské firmy při posypu a pluhování nesjízdných cest 856 000 kilometrů. Ve všech ohledech jde o nejnižší čísla za poslední roky, oproti loňsku pak zhruba až o polovinu. Předchozí zima ovšem byla naopak nejnákladnější za posledních minimálně pět let.

ŘSD zajišťuje správu více než 7000 km dálnic a silnic 1. třídy, které jsou ve vlastnictví státu. Údržbu více než 6000 km obstarávaly dodavatelské firmy pro jednotlivé kraje, které ŘSD vybralo v minulých letech. O zbývající část se starali pracovníci ŘSD.

(ici)

12. 5. 2020  (ici)