Německo chystá masivní podporu drah

Německo hodlá v rámci záchranného plánu vložit až sedm miliard eur (téměř 200 mld. Kč) do státní železniční společnosti Deutsche Bahn, kterou těžce zasáhla koronavirová krize.

Vyplývá to z dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters. Deutsche Bahn podle něj také až o pět miliard eur sníží náklady v Německu a odloží plánované uvedení akcií divize Arriva, která působí i v České republice, na burzu.

Za odkladem vstupu divize Arriva na burzu, který se měl uskutečnit v první polovině letošního roku, stojí nejistota na finančních trzích v době koronavirové krize, napsala agentura Reuters. V ČR Arriva podle svých internetových stránek provozuje 2000 autobusů, 35 trolejbusů, zhruba 40 vlaků a zaměstnává více než 3200 lidí.

Odvětví osobní dopravy patří mezi největší oběti koronavirové krize. Deutsche Bahn předpokládá, že v důsledku šíření koronaviru utrpí ekonomické škody v objemu od 11 do 13,5 mld. eur. Sedmimiliardová finanční injekce by tak pokryla více než polovinu předpokládaných škod, upozornila agentura Reuters.

První část pomoci v hodnotě 4,5 mld. eur by podle dokumentu, který je návrhem firmy Deutsche Bahn a ministerstev dopravy a financí, mohla být poskytnuta již v příštích týdnech. Mluvčí ministerstva financí nicméně uvedl, že ohledně způsobu pomoci firmě Deutsche Bahn ještě nepadlo žádné rozhodnutí. Plán navíc bude muset odsouhlasit Evropská komise, která je útlocitná v otázkách hospodářské soutěže v železniční dopravě a mohla by vznést připomínky.

(ici)

14. 5. 2020  (ici)