USA: obří solárko navzdory ekologům

Vláda prezidenta Donalda Trumpa dala závěrečné povolení největšímu projektu solární elektrárny ve Spojených státech, a to navzdory námitkám ochránců přírody, kteří tvrdí, že v Nevadě zničí tisíce akrů plochy důležité pro přežití ohrožené pouštní želvy, napsala agentura AP.

Projekt Gemini za jednu miliardu dolarů (25,5 mld. Kč) bude zahrnovat také bateriové úložiště a má se nacházet zhruba 48 kilometrů severovýchodně od Las Vegas. Produkovat bude 690 megawattů elektřiny, což je dostatek pro uspokojení potřeb 260 000 domácností, a ročně vykompenzuje emise asi 83 000 automobilů. Vytvoří také přímo a nepřímo kolem 2000 pracovních míst a do ekonomiky přinese odhadem 712,5 mil. USD, uvedl ministr vnitra David Bernhardt.

Projekt je společným podnikem australské Quinbrook Infrastructure Partners a kalifornské Arevia Power. Ve spojení s úložištěm pro energii bude jedním z prvních v Nevadě, které bude zahrnovat i baterie schopné dodávat elektřinu i po západu slunce.

Ekologické skupiny se ale roky snažily přesvědčit úřady, aby projekt vznikl na jiném místě. »Věříme, že solární energetické projekty mohou být neuvěřitelně dobrá věc, když ho ale umístíte na špatné místo, může to být pro životní prostředí to nejhorší,« řekl Kevin Emmerich, ředitel neziskové organizace zaměřené na ochranu pouští v Nevadě s názvem Basin and Range Watch. Kromě ohrožené pouštní želvy je tato lokalita domovem dvou druhů vzácných kozinců, lišky šedohnědé, sýčka králičího a řady rostlin.

Bernhardt uznal, že projekt bude mít nepříznivý dopad na životní prostředí. Dodal ale, že výhody převažují.

(ici)

13. 5. 2020  (ici)