Netanjahuovci pronásledují generálního prokurátora

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit ve středu podal na policii stížnost kvůli výhrůžkám, které dostal na soukromý mobilní telefon. Izraelská média to spojují s blížícím se termínem zahájení procesu, v němž je kontroverzní pravicový premiér Benjamin Netanjahu obviněn z korupce.

Mandelblit vypovídal na policii a ukázal vzkazy, které mu přišly na mobil. Jsou to podle ministerstva spravedlnosti pohrůžky, urážky i výzvy, aby spáchal sebevraždu, a jde zjevně o organizovanou kampaň. »Jste zranitelný, dostaneme vás i vaše děti, vy i vaše rodina zemřete,« zněly některé odporné vzkazy. Televizní stanice Channel 12 tvrdí, že na jednom byla zeditovaná fotografie Mandelblita v nacistické uniformě, další materiál obsahoval klip s nesenou rakví.

Mandelblit Netanjahua obvinil ve třech případech z korupce, podvodu a zneužití důvěry. Proces má začít 24. května. Orit Korinová, která stojí v čele izraelského svazu advokátů, řekla, že pohrůžky Mandelblitovi překračují všechny meze a že je nezbytné, aby je rozhodně odsoudili Netanjahu i ministerstvo spravedlnosti. »Čekám, že se zvolení představitelé nahlas a zřetelně ozvou dříve, než bude prolita krev,« řekla podle ČTK.

Podle izraelských médií úřady předpokládají, že tato kampaň souvisí s demonstrací, která je naplánována na víkend k Mandelblitově domu na telavivském předměstí Petach Tikva. Účastníci chtějí protestovat proti tomu, že Mandelblit Netanjahua obvinil.

Netanjahu po vznesení obvinění řekl, že jde o pokus o puč, za nímž stojí média a opozice, policie a prokuratura vedená Mandelblitem…

(rj)

15. 5. 2020  (rj)