Propad příjmů i ztráta zaměstnání

Většina lidí pocítila pandemii koronaviru na svých peněženkách. Je otázkou, jaký zaujmou postoj firmy k náplni práce a zdali nedojde k propouštění zaměstnanců.

[o]

Vinu nemá jen pandemie, ale i dlouhodobé sucho, které ohrožuje úrodu. Lze očekávat i další nárůst cen. Souběh vlivu koronaviru a sucha tak bezprostředně ohrožuje rozpočty domácností, ale také ceny v restauracích a obchodech. Jablka dnes koupíme až za 36 korun, zdražila zelenina, uzeniny i maso. Prudkému zdražování podléhá velké procento potravin. Nelze se vyhnout nákupům, jíst se prostě musí. Jídlo a bydlení jsou tak nejdražší položky, které nás finančně zatěžují. Návrat ke zvýšení potravinové soběstačnosti je nezbytnou nutností.

Když jsme varovali před malou podporou domácí produkce a přílišnou orientací na zahraniční dovozy potravin, nebraly nás pravicové vlády vážně. Rozhodně nemám radost, že se naše odhady potvrdily. Bude stát hodně úsilí zvednout domácí produkci, abychom se nestávali oběťmi zahraničních dodavatelů a mohli jim konkurovat v domácí nabídce.

K tomu je nutná i výrazná podpora státu, kterou KSČM tvrdě prosazuje a zdá se, že úspěšně. Nasvědčují tomu i připravované programy ministerstva zemědělství. Doufejme, že se dočkáme zlepšení.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu KSČM

16. 5. 2020  Pavel KOVÁČIK