Hamáček odmítl, aby stát kupoval Smartwings

Nákup letecké společnosti Smartwings není podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na stole. Hamáček to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Záměr aerolinky koupit zde zkritizoval i předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

»I kdyby Česká republika převzala firmu za jedinou korunu, náklady by mohly přerůst v obrovitou hodnotu. V tomto případě není důvod, aby takovouto malou leteckou společnost Česká republika kupovala. Měla by se soustředit na pomoc Letišti Praha, které je strategickou firmou a které rozhodně stojí za sanaci, ale Smartwings to rozhodně není,« řekl Středula.

»Příběh Smartwings je složitý. Jakákoli úvaha o tom, že by firma mohla být převzata státem, daňovým poplatníkem a sanovat obrovské škody, které by tam mohly být i skryty, o kterých zatím nevíme, není zodpovědný krok,« dodal Středula.

O tom, že by stát mohl koupit dominantní, až stoprocentní podíl v letecké společnosti, hovořil v sobotu v České televizi ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Vstup do společnosti na úrovni stoprocentního podílu by podle Havlíčka musel být za částku blížící se nule, záchrana společnosti by nicméně stát vyšla na nízké miliardy korun. Nevyloučil ani jinou možnost, a to individuální bankovní záruku. O vyšší míře pomoci Smartwings stát uvažuje proto, že má strategický význam, uvedl ministr. Rozhodnout se podle něj musí do konce června, projedná to vláda. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nedává smysl nic jiného než nákup stoprocentního podílu.

Smartwings Group patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Do skupiny patří i ČSA.

(ste)

18. 5. 2020  (ste)