Nord Stream 2 má zastavit směrnice EU, německý regulátor se chce zavděčit USA

Téměř dokončenému plynovodu Nord Stream 2, kterým bude po dně Baltského moře proudit plyn z Ruska do Německa, odmítl německý energetický regulátor Bundesnetzagentur udělit výjimku z unijních pravidel. Konsorcium investorů v čele s Gazpromem považuje postoj regulátora za porušení německých ústavních záruk.

List Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) napsal, že rozhodovat nyní budou pravděpodobně soudy.

Pro projekt nového plynovodu, který už nabral výrazné zpoždění a jenž čelí nátlaku ze strany Spojených států a také nesouhlasu Polska a Ukrajiny, neboť tyto země obchází, je to podle agentury Reuters další rána. Verdikt regulátora totiž znamená další náklady a další zpoždění.

Projekt Nord Stream 2 vede ruská plynárenská společnost Gazprom, v níž má hlavní slovo stát. Firma pro tento účel zřídila dceřinou společnost Nord Stream 2 AG. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, dále rakouská OMV a také francouzská Engie.

Podle regulátora ale konsorcium nemá v části německých výsostných vod na výjimku z unijní energetické směrnice nárok, neboť potrubí nebylo technicky hotové k rozhodnému dni, což bylo 23. května 2019. Ten den nabyla účinnosti zmíněná unijní energetická směrnice vyžadující, aby dodavatelská a provozovatelská struktura v případě produktovodů byla v zájmu zachování volné hospodářské soutěže oddělená, což v tomto případě podle regulátora není.

Konsorcium naopak argumentuje tím, že ač projekt není fyzicky dokončen, je už ekonomicky funkční, neboť do něj byly investovány miliardy eur.

»Mezinárodní právní experti potvrzují, že zúžení definice slova ‚hotový' na dokončení fyzické výstavby plynovodu by bylo porušením ochrany oprávněných očekávání a dalších základních práv unijních pravidel,« uvedlo konsorcium. V první reakci podle listu FAZ také sdělilo, že k rozhodnému dni mělo dokončeno financování projektu a že ještě před oznámením úpravy energetické směrnice investovalo bez možnosti návratu částky v řádu miliard eur.

Konsorcium dále ve svém prohlášení uvedlo, že má měsíc na to, aby rozhodlo o dalším postupu včetně odvolání, a že postoj regulátora považuje za porušení německých ústavních záruk.

(ici)

18. 5. 2020  (ici)