Braňme zemědělskou půdu!

V nedávné době jsem se dozvěděl o záměru teplické firmy PH-Real  postavit v Českém středohoří, konkrétně na úrodném poli mezi obcemi Rtyně a Modlany, šest obrovských hal, kterým má padnout za oběť cca 30 ha orné půdy. Opět zde, jako na mnoha dalších místech, vidíme snahu o zmaření úrodné půdy, a to v době, kdy každým dnem naše republika ztrácí výstavbami různého druhu téměř 10 ha půdy denně. A ještě navíc v době, kdy si více než jindy uvědomujeme, jak jsme zranitelní v případě jakéhokoliv stavu nouze. Jaký je obraz zemědělství v naší zemi? Jsme nesoběstační a odkázaní na dovoz ze zahraničí. Není tedy vůbec divu, že máme květák za sto korun a brambory dražší než pomeranče a pověstné banány.

[o]

Jsem přesvědčen, že v době, kdy ze všech sil bojujeme se suchem a stát na to vynakládá obrovské prostředky, bychom neměli tolerovat výstavby objektů, které v letním období naopak teplo vyzařují a jdou proti této myšlence. Obzvláště když jsme svědky toho, že řada těchto hal je minimálně využívaných a tedy zbytečných.

Ústecký krajský úřad tento záměr již dvakrát zamítl, což z mého hlediska je naprosto správné. Místní obyvatelé dotčených obcí jsou dle mých poznatků také proti plánovaným stavbám firmy PH-Real, a přesto se firma snaží svůj záměr protlačit stůj co stůj. Já osobně jsem zásadně proti této výstavbě a stejný postoj jasně zaujímá i KSČM, která vždy bránila zániku a maření kvalitní zemědělské půdy, tolik nezbytné a důležité pro život lidstva.

Radek ČERNÝ, předseda komise pro zemědělství a venkov Rady Ústeckého kraje, vedoucí kandidát KSČM pro krajské volby v Ústeckém kraji

20. 5. 2020  Radek ČERNÝ