Bydlení v Praze díky epidemii coronaviru mírně zlevnilo, je však stále předražené

Ceny pronájmů bytů v Praze po nástupu epidemie koronaviru klesly v centru proti loňsku zhruba o desetinu. V jiných částech města je zlevnění menší. V průměru jsou květnové ceny o 5,7 procenta nižší než v únoru. Nájemné v hlavním městě se tak dostává na úroveň roku 2016, kdy byla na vzestupu vlna krátkodobých pronájmů prostřednictvím služeb jako je Airbnb. Vyplývá to z informací realitního portálu RealityMIX, podle kterého v Praze klesají také nabídkové ceny prodávaných bytů.

Začátkem února byly nabídkové ceny pronájmů v metropoli v průměru na 350 korunách za metr čtvereční, nyní je to o 20 Kč méně. »Praha je u pronájmů nemovitostí rozdělena na dva světy. Nejvíce jdou směrem dolů ceny pronájmů v samotném centru, tedy v Praze 1 a 2, zde se meziroční propad cen pronájmů pohybuje kolem deseti procent. V dalších částech města většinou nejsou cenové propady tak výrazné,« uvedl ředitel provozovatele portálu Jan Štěp. V ostatních městech v České republice pronájmy nezlevňují tak rychle, nejsou ovšem tolik předražené jako v Praze.

Nabídkové ceny prodávaných bytů v Praze se podle portálu snížily v květnu proti dubnu o 1,4 % zhruba na 98 400 Kč/m2. Stále jsou ale o 7,3 % vyšší než před rokem. »Byty, které byly původně pořízené jako investiční na krátkodobý pronájem, začnou prodávat ti majitelé, kterým výnosy z nyní dostupných dlouhodobých pronájmů nepokryjí náklady na hypotéky,« podotkl Štěp. Zlevnit byty k prodeji podle něj budou muset i developeři, protože lidem klesnou příjmy a nevyváží to ani dostupnější hypotéky. »V Praze pak ubude zahraniční poptávka,« doplnil.

Obdobná čísla o poklesu cen pronájmů za koronavirové krize nedávno zveřejnila společnost UlovDomov.cz. Podle jejích statistik dlouhodobé nájemné od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření epidemie, do poloviny dubna v Praze a Brně u nejžádanějších bytů 2+KK kleslo zhruba o pět procent.

Snížení cen prodávaných bytů ve velkých městech, a především v okolí Prahy naproti tomu neočekává síť realitních kanceláří Century 21. »O byty je stále stejný zájem, po koronavirové době se objevili spíše poptávající s hotovostí,« uvedla makléřka Radka Krulová. Častým požadavkem se podle firmy v poslední době staly byty s balkonem, lodžií či předzahrádkou a také chaty vhodné k přestavbě na trvalé bydlení. Očekávané zrušení daně z nabytí nemovitosti na trh podle makléřů nemělo výraznější vliv. »Samozřejmě, lidé čekali s podpisem kupních smluv, ale od koupě je to neodradilo,« doplnila Krulová.

(ici)

21. 5. 2020  (ici)