Opětné zavírání pláží

V Bretani na severozápadě Francie se po víkendovém otevření opět uzavřelo několik pláží.

Starostové tří bretaňských obcí si stěžují na neodpovědné chování některých výletníků a obávají se, že by se u nich kvůli nim mohl rozšířit koronavirus. Večer se uzavřely pláže u obcí Damgan, Billiers a Erdeven, které leží na pobřeží Atlantského oceánu jihozápadně od bretaňské metropole Rennes. Podle místní prefektury je možné, že o uzavření pláží požádají i další starostové.

Ve Francii je církevní svátek a starostové bretaňských letovisek se obávali, že toho lidé využijí a budou chtít strávit prodloužený víkend u moře. V uplynulých dnech se přitom podle nich ukázalo, že se řada lidí chová na plážích neodpovědně a nedodržuje pravidla přijatá proti šíření koronaviru SARS-CoV-2. »Uzavírání je výsledkem nepřijatelného chování, které jsme pozorovali během předchozího víkendu,« zdůraznila prefektura.

Stovky francouzských pláží, které byly uzavřené od března kvůli šíření koronaviru, se otevřely minulý víkend. Za jakých podmínek na ně lidé mohou, si ale stanovují jednotlivé obce. Na většině pláží v Bretani jsou dovoleny jen »dynamické« aktivity, jako jsou procházky či plavání. »Statické« aktivity, jako je polehávání či pikniky, jsou dále zakázané. Třeba město Brest lidem dovoluje rozložit si na pláži ručník či deku, na místě ale mohou ležet jen dvacet minut.

(čtk)

21. 5. 2020  (čtk)