Sezona lososů v místě, kam se nelze dostat

Aljašská řeka Copper (Měděná řeka) se otevírá, sezona lovu lososů začíná. Do přístavu Cordova v zátoce prince Williama míří tisíce rybářů a dělníků a s nimi i koronavirus. Dvoutisícové, dosud izolované městečko se zabývá tím, jak se ubránit nákaze, když místní malá nemocnice nemá ani plicní ventilátory. Ti nejradikálnější radí letošní sezonu zrušit, ale z čeho pak budou lidé žít?

Do Cordovy nevede žádná silnice a po souši se tam dostat nedá. Pouze po vodě. Přepych této izolace ji ušetřil nákazy. Až donedávna. Už čtrnáct dní sem připlouvají rybářské lodě ze Seattlu a na řece Copper se otevírá sezona lososů. Cena půl kila plátků jejich masa může na trhu dosáhnout až 75 dolarů (1900 Kč). Když nebyla epidemie, dopravoval se úlovek co nejrychleji do nejluxusnějších restaurací. Město ale nyní debatuje, jak se vyhnout koronaviru, pro jehož šíření jsou na lodích i v přístavu výborné podmínky - posádky lodí pracují ve stísněných podmínkách na palubách nebo spí v přeplněných ubytovnách, píše list The New York Times (NYT).

Ohrožený i rybolov

»Bojím se, že doufají v to nejlepší a nepřipravují se na to nejhorší,« řekla o úřadech Sylvia Langeová, která vyrostla v rybářském prostředí a nyní má v Cordově restauraci a hotel. Ke hrozbě narušení lovu dochází v době, kdy se ekonomika Aljašky potýká s dopadem propadajících se cen ropy, jež si vyžádaly propouštění. Spoléhat nelze ani na turisty, výletní lodě už program ruší. A teď je v ohrožení i rybolov, který státu přináší zisk 5,6 miliardy dolarů (144 miliard Kč). Obyvatelé Cordovy jsou rozděleni - jedni tvrdí, že ryby jsou základní obživou, druzí poukazují na to, kolik nemocných si může městečko dovolit. Starosta Clay Koplin se snažil všechny uklidnit, když v rozhlase řekl, že město je připraveno umístit nově příchozí do karantény a zvládnout každý nový případ. Ten první se objevil ke Koplinovu zklamání už za dva dny - dělník z rybárny, jenž dorazil ze Seattlu. Tam ještě prý nakažen nebyl.

Žádost bez odpovědi

Každý den přijíždí padesát nových lidí. Město shromažďuje testy pro ty, u nichž se objeví symptomy. Infikovaní půjdou do karantény nebo budou odvezeni z města, budou se dohledávat jejich kontakty. Aljaška zažila dopad epidemie chřipky v roce 1918, nemoc se tehdy rozšířila mezi původní obyvatele hlavně ve městech Nome a Wales, kde zemřela více než polovina obyvatel. Podobně jako v Cordově se debatuje i v jiných rybářských městech, třeba v Dillinghamu v Bristolském zálivu. Dillingham je centrem lovu lososů. Vedení nemocnice v této oblasti požaduje, aby se letos vůbec nelovilo, protože příchod tisíců lidí z celého světa místní komunitu ohrozí. Na tuto žádost zatím nikdo nereagoval, sezona má začít v červnu.

Izolace na moři

Mark Roye v Cordově navrhoval, aby se lovu letos účastnili jen místní s tím, že sezona bude delší a zisk se rozdělí mezi všechny podílníky, tedy i ty, kteří se nezúčastní. Návrh nebyl přijat. Roye tedy navezl na svou plachetnici zásoby na několik měsíců a odplul 30 kilometrů na moře, připraven na dlouhé období izolace. Město podle něj sice dělá hodně, ale ne dost. »Pokud to bude špatné, pak to bude riziko pro zbytek rybářů, kteří loví lososy,« řekl. V Cordově chtějí, aby dělníci, kteří přijedou do města, prošli 14denní karanténou, která může být i na lodi, jež vztyčí karanténní vlajku v barvách žluté a černé. Teplota se bude měřit dvakrát denně a hlásit se musí jakýkoli symptom. Karanténa může být i ve městě, ale lidé nesmí do obchodů a všude v docích bude dezinfekce. Všichni budou nosit roušky a dodržovat odstup.

Tichá sezona

První nakažený ale nebyl z lodi, nýbrž z továrny na zpracování ryb, jak už bylo uvedeno. Rich Wheeler, který má svůj podnik v sousedství, řekl, že jeho dělníci musí zůstat v areálu továrny po celou dobu, kdy budou na Aljašce pracovat. Jestliže odejdou, propustí je. Začátek lovné sezony bývá v Cordově rušný, letos tomu tak není. Je tam jakýsi klid a méně lidí. Wheeler řekl, že podniky nehodlají k šíření viru přispívat a že by měly velké problémy, kdyby se v nich virus začal šířit. »To by bylo katastrofické,« řekl.

(ava, čtk)

23. 5. 2020  (ava, čtk)