Chameneí: Sionistický Izrael je nádor

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval Palestince, aby pokračovali v odboji proti Izraeli. Označil ho za nádor, s nímž je třeba bojovat, dokud nebudou Palestinci osvobozeni. Jak informovala Reuters, Chameneí výrok pronesl u příležitosti posledního pátku postního měsíce ramadánu.

»Boj za osvobození Palestiny je povinnost a věc islámské svaté války. Sionistický režim je rakovinný nádor regionu. Dlouhou dobu trvající sionistický virus bude odstraněn,« řekl Chameneí. Poslední ramadánový pátek je označen za mezinárodní den Jeruzaléma, při němž muslimové vyjadřují solidaritu s Palestinci. Zavedl ho Chameneího předchůdce Rúholláh Chomejní. V některých zemích se v tento den konají protiizraelské protesty.

Ve čtvrtek generální tajemník Organizace za osvobození Palestiny Saíb Irikát oznámil, že palestinské vedení přerušilo kontakt s americkou Ústřední zpravodajskou službou (CIA). Stalo se to hned poté, co předseda samosprávy Mahmúd Abbás prohlásil, že Palestinci přerušují bezpečnostní koordinaci s USA a Izraelem. Izraelská koaliční vláda premiéra Benjamina Netanjahua a centristy Bennyho Gance chce ve shodě se silně kontroverzním mírovým plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa rozšířit izraelskou svrchovanost na židovské osady na palestinském Západním břehu Jordánu. Jde přitom o území, se kterým vedle Pásma Gazy a východního Jeruzaléma Palestinci počítají pro svůj budoucí stát.

Washington byl podle Irikáta o rozhodnutí informován bezprostředně po Abbásovu úterním sdělení o vypovězení dohod s Izraelem a USA. Spolupráce se CIA podle Reuters pokračovala i poté, co palestinské vedení začalo bojkotovat jednání s představiteli USA po rozhodnutí prezidenta Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraeli koncem roku 2017, a týkala se snah zabránit násilí na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, kde palestinská samospráva sídlí. Abbás v minulosti už několikrát mluvil o vypovězení bezpečnostní spolupráce. Izrael ale dosud tvrdil, že Abbás potřebuje izraelskou pomoc vzhledem k rozkolu s hnutím Hamás, které řídí Pásmo Gazy.

»Věci se mění a my jsme se rozhodli, že teď nastal čas na změnu,« prohlásil Irikát. »Bezpečnostní spolupráce se Spojenými státy skončila. Bezpečnostní koordinace s Izraelem skončila,« uvedl Irikát. »Budeme udržovat veřejný pořádek a vládu práva sami,« dodal. Americká ambasáda v Jeruzalémě se k Irikátovu výroku odmítla vyjádřit. Židovské osady na Západním břehu Jordánu jsou z pohledu mezinárodního práva zcela nelegální.

(ava, čtk)

23. 5. 2020  (ava, čtk)