Čína si nestanoví cíl růstu hospodářství

Čína si letos nestanoví cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) pro tento rok. Oznámil to premiér země Li Kche-čchiang na úvod výročního plenárního zasedání parlamentu s tím, že kvůli dopadům pandemie na ekonomiku je těžké dělat jakékoliv prognózy. Je to poprvé od roku 1990, kdy si kabinet nevytkne žádný cíl ohledně růstu hospodářství.

[o]

»Naše země čelí určitým faktorům, které je obtížné předpovídat,« řekl premiér ve svém hodinovém projevu s odkazem na pandemii a z ní vyplývající problémy v čínské i ve světové ekonomice. Čínské hospodářství se za první čtvrtletí oproti roku 2019 propadlo o 6,8 %, což byl první ekonomický pokles za poslední dekády. Na vině je koronavirová krize, jež v Číně ochromila výrobu a omezila ochotu lidí utrácet. S problémy se potýká i vývoz, po němž je ve světě snížená poptávka. Japonská banka Nomura odhaduje, že práci v exportu ztratí v Číně 18 milionů lidí. Představitelé Číny ni. Podle Reuters se tak vláda rozhodla mimo jiné v obavě, že masivní propouštění může ohrozit stabilitu společnosti. V absolutních číslech stoupne čínský rozpočtový schodek o bilion jüanů (3,5 bilionu Kč). Je to však stále relativně málo v porovnání s již realizovanými či chystanými balíčky na podporu ekonomiky v USA, Evropské unii či Japonsku, které mají hodnotu jednoho bilionu dolarů (24,8 bilionu Kč) a více.

Hospodářské oslabení Číny se projevilo i v obranném rozpočtu, který letos oproti roku 2019 naroste o 6,6 %. Loni činil nárůst výdajů na armádu 7,5 %. Jedná se o široce sledovaný ukazatel, který podle AP často napovídá o zahraničněpolitických ambicích nejlidnatější země světa. Čína má v současnosti druhý největší obranný rozpočet na světě, oproti prvním USA je však stále jen přibližně čtvrtinový! Čína dostala šíření nákazy pod kontrolu a v posledních týdnech přibývají pouze jednotky případů denně. »My, synové a dcery čínského národa, jsme stáli společně ve složitém počátečním období a vztyčili jsme Velkou zeď solidarity. Dosáhli jsme rozhodujícího vítězství,« řekl Li.

(ava, čtk)

23. 5. 2020  (ava, čtk)