Ostravští hutníci se bojí o budoucnost

Odboráři hutního podniku Liberty Ostrava (bývalé Nové huti Klementa Gottwalda) se s majitelem firmy Sanjeevem Guptou domluvili, že spolu do budoucna budou o problémech komunikovat přímo, bez prostředníků.

Mluvčí firmy Barbora Černá Dvořáková uvedla, že Gupta s vedením huti i odbory diskutoval o krizi na evropském ocelářském trhu, kdy se poptávka v důsledku pandemie koronaviru propadla o více než 50 procent.

»Domluvili jsme se, že budeme komunikovat napřímo s majitelem. To vnímám jako velké pozitivum, protože než to přejde přes několik manažerů, tak obzvlášť v takové krizové situaci je lepší mluvit přímo s ním,« řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika Petr Slanina.

Gupta uvedl, že je hrdý na to, jak huť zvládla provoz v době koronavirové krize. Doplnil, že firma připravuje výstavbu nových hybridních pecí, které zůstávají středobodem její investiční strategie a které plánuje uvést do provozu v roce 2022.

Odboráři Guptu přivítali troubením, řehtačkami a transparenty dávajícími najevo nespokojenost. »Nelíbí se nám kroky, které tady jsou činěny posledních deset měsíců, kdy vlastní tuto továrnu,« řekl Slanina. Odboráři měli na transparentech hesla jako »Vítejte v huti, která nemá energii«, »Nejdříve investice, potom veselice« nebo »Výmluvy na pandemii nezaplatí energii«. Všechno bylo i v angličtině. Kvůli opatřením souvisejícím s pandemií neorganizovali velkou akci, sešlo se jich asi 30.

»Hlavně chceme vědět, jaké má záměry s touto hutí, protože se obáváme, že všechny kroky vedou k tomu, že tady je snaha odstavit prvovýrobu,« řekl před jednáním s majitelem Slanina. Odboráři zvažují uspořádání protestního mítinku či vyhlášení stávkové pohotovosti. V podniku je enormní tlak na prodej emisních povolenek. »Následně přišlo odstavení jedné vysoké pece a vyostřil se spor mezi firmou Liberty Ostrava a TAMEH, což by mohlo mít za následek odstavení celé hutě,« řekl Slanina. Firmu TAMEH Czech huti dodává veškeré energie. Kvůli neshodám na cenách TAMEH počátkem května omezil dodávky páry, což mohlo Liberty způsobit komplikace při výrobě. Po jednání s Guptou Slanina uvedl, že odpovědi na své otázky sice dostali, ale dosti neurčité. Dočasné odstavení jedné ze dvou vysokých pecí firma zdůvodnila úbytkem objednávek souvisejícím s pandemií nového typu koronaviru. Huť nechce propouštět, ale téměř 400 zaměstnanců se kvůli tomuto opatření střídá doma se sníženou mzdou.

(ng)

28. 5. 2020  (ng)