Němci masivně podpoří svého dopravce

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) 5,5 miliardami eur (1,5 bilionu korun). Záchranný balíček ještě musí schválit německý parlament a Evropská komise (EK). K ozdravení společnosti budou muset dvěma miliardami eur přispět do roku 2024 i její zaměstnanci, uvedla firma.

Vlaky v Německu jezdily a jezdí i za pandemie, aby zajistily zásobování. DB ale uvádí, že osobní dálkové spoje jsou oproti běžnému stavu obsazené jen z 10 až 15 procent. Odpovídajícím způsobem, tedy zhruba o 90 %, klesly i příjmy největší státem vlastněné společnosti.

DB loni v dálkových vlacích přepravila rekordních 151 milionů cestujících. Přesto se letos podle dokumentu vytvořeného dozorčí radou, do nějž nahlédla agentura Reuters, chystá půjčit si osm miliard eur. Škodu vzniklou státním drahám koronavirovou krizí spolková vláda odhaduje na 11 až 13,5 mld. eur. V plánu je proto navýšit vlastní kapitál DB o 6,9 až 8,4 mld. eur.

DB ale odmítá propouštět. Úspory, kterými mají k záchraně svého zaměstnavatele přispět zaměstnanci, tak mohou vzniknout buď prodloužením pracovní doby nebo zmrazením mezd, napsala agentura Reuters.

Pochybnosti ohledně státní pomoci DB vyjádřil německý kontrolní úřad. Požaduje, aby nedocházelo k velkým ztrátám v nákladní dopravě, investice podle jeho názoru mají směřovat pouze do německé drážní sítě a zahraniční dceřiné společnosti by podle něj měl podnik prodat. Patří mezi ně i Arriva, která působí v drážní i autobusové dopravě v České republice.

(ici)

29. 5. 2020  (ici)