Zasedání čínského parlamentu skončilo

V Pekingu skončilo sedmidenní plenární zasedání čínského parlamentu.

Zasedání čínského parlamentu je obvykle symbolickým, každoročním setkáním politické elity země, které se koná začátkem března a trvá dva týdny. Letos ale bylo kvůli koronaviru odloženo až na konec května a zkráceno o týden.

Kvůli koronavirové krizi také Peking zrušil jeden ze stěžejních bodů zasedání parlamentu; na úvod plenárního zasedání oznámil premiér Li, že si Čína nestanoví cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) na tento rok. Jako důvod uvedl, že kvůli dopadům pandemie na ekonomiku je těžké dělat jakékoli prognózy. Je to poprvé od roku 1990, kdy kabinet nestanoví žádný cíl ohledně růstu hospodářství.

Parlament schválil přijetí nového bezpečnostního zákona pro autonomní Hongkong. Peking tímto krokem reaguje na loňské hongkongské protesty. Návrh bude nyní podle televize BBC předán stálému výboru, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, k rozpracování podrobností jednotlivých článků. Definitivně by měl být zákon hotov v září. Nová právní norma má umožnit potlačování teroristických a separatistických aktivit, podvratné činnosti i zahraničního vměšování.

Bezpečnostní orgány čínské centrální vlády budou moci na základě zákona zřídit v Hongkongu úřady, které budou dohlížet na národní bezpečnost.

Čínští zákonodárci rozhodnutí o hongkongském bezpečnostním zákonu přijali na závěr svého plenárního zasedání poměrem 2878 hlasů ku jednomu. Šest poslanců se hlasování zdrželo.

Návrh zákona v posledních dnech kritizovaly USA, Británie a další státy. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O'Brien o víkendu uvedl, že pokud Čína údajně kontroverzní zákon přijme, budou na Hongkong a Čínu uvaleny sankce.

Na tiskové konferenci po skončení plenárního zasedání řekl čínský premiér Li Kche-čchiang, že Čína je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a nesouhlasí s vměšováním jiných zemí do záležitostí týkajících se postavení ostrova. Čína Tchaj-wanu nabízí existenci v modelu jedna země, dva systémy, který má zaručovat demokratické zřízení a značnou autonomii. Tímto způsobem Peking vládne od roku 1997 v bývalé britské kolonii Hongkongu. Li prohlásil, že model zůstane v Hongkongu zachován.

(čtk)

29. 5. 2020  (čtk)