Trump se vůči novinářům inspiroval v Budapešti

Předseda maďarského parlamentu László Köver porušil princip svobody projevu, když před čtyřmi lety zrušil šesti nezávislým novinářům akreditaci pro vstup do budovy poslanecké sněmovny v Budapešti. V úterý o tom rozhodl Evropský soud pro lidská práva sídlící ve Štrasburku.

Podle agentury APA se šest novinářů ze zpravodajských portálů index.hu, 24.hu a hvg.hu na jaře 2016 snažilo položit autoritářskému pravicovému premiérovi Viktoru Orbánovi otázky týkající se korupčního skandálu v maďarské národní bance.

Neposlušní

Pravda, Orbána i dalších politiků se ptali bez předchozího upozornění a v části parlamentu, kde novináři nic natáčet nemají. Upozornil je na to jak Orbánův tiskový mluvčí, tak tiskové oddělení parlamentu. Oni ale na upozornění nedali, protože chtěli přinést svým uživatelům objektivní zpravodajský materiál co nejdříve. O den později jim předseda parlamentu Köver zrušil akreditaci kvůli »nahrávání bez povolení a jasnému a úmyslnému porušení pravidel«.

Evropský soud pro lidská práva podle APA nicméně nyní odmítl jako neopodstatněné tvrzení vedení maďarského parlamentu, že žurnalisté šli do parlamentu kvůli »lovu senzace«. Ptát se premiéra Orbána na záležitosti kolem korupčního skandálu v centrální bance bylo podle soudu ve veřejném zájmu za jakýchkoli okolností. Soud také připomněl, že šéf parlamentu neuvedl, na jak dlouhou dobu novináře z poslanecké sněmovny vykázal a nijak nereagoval na jejich pozdější žádosti, aby do parlamentu zase mohli.

Podobně vůči tzv. znepřáteleným médiím (a posléze vůči všem) začal během svého mandátu prezidenta USA postupovat i Donald Trump. Když se mu nelíbily otázky na něj kladené, zrušil neservilním novinářům akreditace a posléze zrušil i tiskové konference v Bílém domě jako takové.

Musí zaplatit náklady

Podle soudu je jeho verdikt v maďarské kauze dostatečným zadostiučiněním za nemateriální újmu, jakou novináři utrpěli. Maďarsku soud nařídil zaplatit náklady a výdaje, které poškození s procesem měli.

Vláda národně-konzervativního premiéra Orbána dlouhodobě čelí kritice ze strany Evropské unie i Rady Evropy kvůli porušování principů demokracie i právního státu. Týká se to i omezování svobody médií či vzdělávání v zemi.

Evropský soud pro lidská práva zřídila Rada Evropy, což je mezinárodní organizace nezávislá na EU. Obracet se na něj mohou občané zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva.

(rom)

1. 6. 2020  (rom)