Koloseum otevřelo

Po tříměsíční nucené přestávce kvůli pandemii se návštěvníkům otevřela jedna z nejznámějších světových památek, římské Koloseum.

Znovuotevření historické arény značí nový začátek i naději, domnívá se ředitelka archeologického parku Alfonsina Russoová. Návštěvníci Kolosea však musí dodržovat přísná bezpečnostní pravidla. Lístky lze objednat jen předem přes internet, před vstupem do Kolosea si musí návštěvníci nasadit roušky a nechat si změřit teplotu. Památku může nově navštívit pouze 1600 turistů denně; před koronavirovou krizí, kvůli které úřady Koloseum uzavřely na začátku března, to bylo za den až 20 000 lidí, poznamenává agentura APA.

Russoová v archeologickém parku, kam patří rovněž znovuotevřené chrámy a zříceniny na nedalekém Palatinu či Forum Romanum, očekává letos dramatický pokles návštěvníků. Běžně jich totiž 70 % tvoří zahraniční turisté; minulý rok to bylo 7,5 milionu lidí.

Své prostory po třech měsících otevřela také Vatikánská muzea, přístupná bude znovu i tamní knihovna a studovna archivů. Lístek na prohlídku Sixtinské kaple si přes internet rezervovalo okolo 1600 lidí, píše agentura AP. Podobně jako v Koloseu i na levém břehu Tibery zaměstnanci muzea měřili návštěvníkům teplotu a dohlíželi na povinné zakrývání nosu a úst.

Ředitelka muzea Barbara Jattaová označila za »skvělý den«, který symbolizuje návrat k běžnému životu. Minulý týden otevřely i další světoznámé italské památky a archeologické lokality, mimo jiné šikmá věž v Pise či antické město Pompeje.

(čtk)

2. 6. 2020  (čtk)