Hitlerův dům bez nacistického nánosu

Z rodného domu Adolfa Hitlera v rakouském městě Braunau am Inn zmizí veškeré části fasády, které pozměnili nacisté. Počítá s tím vítězný architektonický návrh na přestavbu kontroverzní budovy, který v minulém týdnu ve Vídni představil ministr vnitra Karl Nehammer.

[o]

Rekonstrukce, po níž bude stavba sloužit jako policejní stanice, vyjde podle APA na pět milionů eur (133 milionů Kč). Hotova má být do konce roku 2022. »Rakousko pro tuto cestu vypořádání se s vlastní historii potřebovalo dlouhý čas. Ale teď jsme na správné cestě,« je přesvědčen Nehammer, podle něhož zcela úmyslně na budově nebude žádná připomínka toho, že se zde v roce 1889 Hitler narodil. Úřady se dlouhodobě bojí, aby se objekt nestal pomyslným poutním místem pro pravicové radikály. I proto u poroty uspěl návrh rakouského architektonického studia Marte, který počítá s tím, že dům nebude navenek nijak vynikat. »Jednoduchost projektu byla tím, co nás všechny v porotě přesvědčilo,« řekl její šéf Robert Wimmer. K původnímu objektu má v budoucnu přibýt i dvojice menších novostaveb.

V domě v obci u hranic s Německem strávil Hitler první měsíce svého života. Krátce po anšlusu Rakouska (připojení země k nacistickému Německu v roce 1938), prohlásili nacisté dům za památku. Pak fungoval jako výstavní síň. V roce 1952 získala nemovitost v restituci rodina Pommerů, která ji od 70. let pronajímala rakouské vládě. Do roku 2011 v ní fungovaly chráněné dílny, pak byla léta prázdná. Vláda ji nakonec přes odpor rodiny Pommerů vyvlastnila. Stát zaplatil odškodné po soudní při kolem 800 000 eur (21,3 milionu Kč).

(čtk)

10. 6. 2020  (čtk)