Pokles kriminality se zastavil

Trend poklesu kriminality se podle Nejvyššího státního zastupitelství loni zastavil. Počet zahájených trestných řízení loni meziročně stoupl zhruba o 2000 na 211 852.

Státní zástupci podali obžalobu na 32 965 lidí, což je meziročně asi o 900 méně, a také na 315 firem. Na dalších 37 614 lidí podali návrh na potrestání ve zkráceném řízení, meziročně asi o 1500 více. Vyplývá to z výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), kterou představil jeho šéf Pavel Zeman.

Otázkou podle Zemana je, zda by kriminalita mohla klesat ještě více a zda už nedosáhla pomyslného dna. Uvedl, že vývoj kriminality souvisí jednak s trestní politikou státu, která se v poslední době neměnila, a také s ekonomickým a sociálním nastavením společnosti. Obecně tam, kde se lépe daří, především lehčí kriminality ubývá, dodal.

Počet zahájených trestných řízení pravidelně klesá od roku 2013, kdy počet zahájených trestních řízení dosahoval téměř 328 000. »Snižuje se ale podíl zproštěných případů, loni činil 4,7 procenta. To znamená, že více než 95 procent lidí, kteří žalobci postavili před soud, uznaly soudy vinnými,« uvedl Zeman.

Uvedl, že pokračuje pozitivní trend v ukládání peněžitých trestů, kdy soudy tento typ sankce uložily celkem 19,1 procenta odsouzených. Za posledních pět let to je nárůst na více než čtyřnásobek. Z dalších údajů vyplývá, že v trestním řízení se podařilo zajistit majetek za 5,3 miliardy korun.

Stále převládají trestné činy v dopravě, které tvoří 26,6 procenta veškeré registrované kriminality. Nejčetnější právní kvalifikaci pak představuje trestný čin krádeže, a to 17 procent.

(ste)

17. 6. 2020  (ste)