Kollár opisoval, Matovič mlčí

Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár, předseda koaličního hnutí Jsme rodina, odmítl nařčení z plagiátorství při psaní své diplomové práce. Novinářům ale řekl, že vysokoškolský titul přestane v politice používat.

Rezignaci od Kollára v zájmu udržení koalice nepožadoval ani nový slovenský premiér Igor Matovič, který ještě jako opoziční politik při podobné plagiátorské kauze u Kollárova předchůdce v čele sněmovny Andreje Danka požadoval jeho odchod z funkce. Velmi aktivní byl v tomto směru i Kollár.

Podle listu Denník N nyní čtyřiapadesátiletý Kollár ve své diplomové práci na téma změny klimatu a bioklimatického potenciálu cestovního ruchu v oblasti jednoho z regionů na severu Slovenska použil také cizí texty, aniž by uvedl, že se jedná o citace, a to včetně studie svého školitele. Neparlamentní strana Spolu uvedla, že více než polovina textů v jeho diplomové práci byla zkopírovaná slovo od slova. Titul magistra získal Kollár teprve před pěti lety na soukromé slovenské Středoevropské vysoké škole ve Skalici, která nebývá v zemi pod Tatrami počítána mezi nejkvalitnější vzdělávací instituce.

[o]

»Možná jsem udělal chybu. Práci jsem obhájil. Zlehčil jsem si to i já. To ale neznamená, že jsem nesplnil podmínky, abych mohl přistoupit k závěrečné zkoušce. Byl jsem připuštěn ke zkoušce, udělal jsem ji. Udělal jsem všechno, co jsem udělat měl,« řekl novinářům Kollár, který se šéfem sněmovny stal po únorových parlamentních volbách a který vlastní na Slovensku i lyžařské středisko.

Podle Kollára protokol z takzvaného antiplagiátorského systému zjistil shodu jeho práce s jinými prácemi na úrovni 24,4 %. Tvrdil, že pokud by přes zmíněný systém úspěšně neprošel, nebyl by připuštěn k závěrečné zkoušce.

Kollára v souvislosti s kauzou ohledně jeho diplomové práce kritizovaly některé slovenské univerzity a Slovenská akademie věd, které ve společném prohlášení označily plagiátorství za parazitování na akademickém systému. Vůči Kollárovi se vymezili i někteří koaliční politici.

Krištúfková odstoupila

Nařčení z plagiátorství čelí i poslankyně hnutí Jsme rodina a matka jednoho z deseti Kollárových dětí Petra Krištúfková. Podle bývalého politika ze strany Spolu Miroslava Beblavého poslankyně a bývalá Kollárova partnerka Krištúfková ve své bakalářské práci použila celé pasáže z článků, a to i s chybami, které byly v původních textech. Práci odevzdala na stejné škole jako Kollár. Poslankyně se hájila tím, že na bakalářskou práci jsou kladeny jiné nároky než na diplomovou či rigorózní práci.

Krištúfková minulý týden rezignovala z funkce vládní zmocněnkyně pro rodinu, a to jen několik dní po jmenování. Učinila tak poté, co vyšlo najevo, že před lety byla v kontaktu s kontroverzním podnikatelem Marianem Kočnerem a trávila dovolenou na jeho jachtě. Kočner nyní čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

(čtk)

27. 6. 2020  (čtk)