Bez injekce to Jemen nezvládne

Bez obrovské finanční pomoci se situace v Jemenu rapidně zhorší, varoval náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. Jak uvedl, mnohem více lidí bude umírat hlady, podlehne nemoci COVID-19 nebo choleře a mnozí rovněž uvidí umírat své neočkované děti.

Podle Lowcocka, který ve středu vystoupil na uzavřeném jednání Rady bezpečnosti OSN, se koronavirus v Jemenu velmi rychle šíří a v souvislosti s nemocí umírá 25 % potvrzených případů, což je pětkrát více, než je celosvětový průměr. »S kolabujícím zdravotním systémem víme o tom, že mnoho případů i úmrtí není nikde zaznamenáno,« citovala Lowcocka agentura AP. »Ceny pohřbů v některých oblastech narostly až sedmkrát oproti cenám před několika měsíci,« popsal šílený stav.

Naprostá katastrofa

Koronavirus podle Lowcocka způsobuje další utrpení v již nyní těžce zkoušené zemi zmítané válečným konfliktem. Vše má vliv i na ekonomiku země, která směřuje »k naprosté katastrofě«. V této souvislosti zmínil podle ČTK narůstající oslabení jemenské měny, ale i nárůst ceny potravin o 10-20 % za pouhé dva týdny.

[o]

OSN již na začátku června varovala, že bude muset do konce měsíce omezit či zcela pozastavit své programy na boj s nákazou koronavirem a na pomoc tisícům hladovějících dětí v Jemenu v případě, že nebude mít potřebné finance. Na nedávné dárcovské konferenci pro Jemen se státy zavázaly poskytnout pomoc ve výši 1,35 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun), která má sloužit k podpoře humanitárních programů v zemi. OSN ale žádala o částku 2,4 miliardy dolarů (asi 57 miliard korun), která měla pokrýt potřebné programy od června do prosince.

A dopad nedostatku financí je podle Lowcocka již vidět. »Programy týkající se vody a hygieny, které dosud sloužily čtyřem milionům lidí, se začnou během příštích týdnů zavírat,« uvedl. »Asi pět milionů dětí zůstane bez základního očkování a do srpna uzavřeme programy pomáhající podvyživeným,« dodal s apelem na bohatou část planety.

Pomoc pro 80 % obyvatel

Podle údajů OSN ohrožuje hladomor v Jemenu 10 milionů lidí a 80 % z celkových 30 milionů obyvatel závisí na humanitární pomoci. V Jemenu totiž už šestým rokem zuří občanská válka, která usmrtila více než 100 tisíc lidí a čtyři miliony vyhnala z domovů. Další tisíce lidí zemřely následkem cholery a podvýživy, která se týká především dětí.

(rj)

28. 6. 2020  (rj)