Pronásledování s izraelskou technologií

Marocká vláda využila technologii izraelské společnosti NSO Group ke sledování novináře Umara Rádího, který kritizoval porušování lidských práv v Maroku. Podle agentury Reuters to před týdnem oznámila organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI).

Podle zjištění AI byl Rádího mobilní telefon vystaven několika sofistikovaným útokům, při nichž byl do zařízení tajně nainstalován spyware od NSO, který nese název Pegasus.

»K útokům došlo v době, kdy marocké úřady opakovaně Rádího obtěžovaly, přičemž jeden útok se uskutečnil jen několik dní poté, co se společnost NSO zavázala, že zabrání tomu, aby byly její produkty využívány při porušování lidských práv, a pokračovaly nejméně do ledna 2020,« uvedla Amnesty International.

Danna Ingletonová z technologického oddělení AI poznamenala, že pokud NSO nezabrání tomu, aby její technologie sloužila k porušování práv, mělo by jí být zakázáno, aby ji prodávala vládám, které ji pravděpodobně k porušování práv využijí.

Zjištění AI podle Rádího dokládají, že »marocké úřady využívají své sledovací technologie na úkor práv na soukromí… Obáváme se, že špionáž se pro úřady stala nástrojem vlády,« dodal.

Mluvčí NSO uvedl, že společnost se ve své praxi týkající se ochrany práv řídí pokyny OSN a jakékoliv porušení těchto zásad bere vážně. »Odpověděli jsme přímo Amnesty International poté, co jsme se dozvěděli o jejích obviněních (...) okamžitě přezkoumáme poskytnuté informace a pokud k tomu bude důvod, zahájíme vyšetřování,« poznamenal mluvčí. NSO se vymluvila, že nemůže odhalit totožnost zákazníků.

Vloni AI oznámila, že se dva maročtí aktivisté za lidská práva stali terčem hackerských útoků, při nichž byly použity nástroje NSO. Spyware Pegasus byl spojován s politickou špionáží také v Mexiku, Spojených arabských emirátech či v Saúdské Arábii, uvedl tzv. Citizen Lab Torontské univerzity, který se zabývá digitálním sledováním. NSO ale pochybení odmítá.

Společnost WhatsApp, patřící Facebooku, NSO Group v říjnu zažalovala. Izraelskou firmu totiž viní z podílu na špehování uživatelů své rozšířené komunikační aplikace.

Rádí byl podle ČTK v březnu podmíněně odsouzen k čtyřměsíčnímu vězení za tweet z roku 2019, v němž kritizoval soud se skupinou aktivistů…

(rom)

29. 6. 2020  (rom)