V USA demonstrace pokračovaly, na jednu se střílelo

Jeden člověk zemřel a další utrpěl zranění po střelbě na demonstraci ve městě Louisville v americkém státě Kentucky.

Vyšetřovatelé zatím neuvedli, kdo za incidentem stojí, ani zda někoho zatkli, nezveřejnili ani identitu oběti. Informovala o tom agentura AP. Protest souvisel s úmrtím černošky Breonny Taylorové, kterou v březnu ve spánku zastřelila policie při razii v jejím bytě.

Na protestu se začalo střílet v sobotu kolem deváté večerní místního času. Policisté se zasaženého muže snažili resuscitovat, ten ale zemřel. Krátce nato se objevily zprávy o dalším postřeleném, který je teď se zraněními v nemocnici, je ale mimo ohrožení života. Policie k incidentu zatím nezveřejnila bližší informace.

»Je tragické, že se z této oblasti pokojného protestu nyní stalo místo činu,« řekl starosta města Louisville Greg Fischer.

Park, v němž se střílelo, je už týdny centrem demonstrací, jež vypukly po smrtí Taylorové a dalšího černocha George Floyda. Ten zemřel po tvrdém zákroku bělošského policisty. Floydovo úmrtí vyvolalo výjimečně silnou a rozsáhlou vlnu protestů v USA i jinde ve světě a vyneslo do popředí zájmu veřejnosti další případy úmrtí černochů po zásazích policie. Taylorovou zastřelili policisté osmi kulkami, když bez ohlášení vtrhli do jejího bytu kvůli podezření souvisejícím s prodejem drog. Její přítel je však považoval za zločince a začal na ně střílet. Policisté palbu opětovali a osmkrát zasáhli Taylorovou, která spala ve vedlejší místnosti. V bytě se žádné drogy nenašly. Na případ upozornila zpěvačka Beyoncé.

Protestující požadují trestní stíhání třech zasahujících policistů z případu smrti Taylorové. Žádný z nich zatím žádným obviněním nečelí, jeden z nich pouze přišel o práci. Vedení města Louisville v reakci na tento případ zakázalo typ soudních povolení, která umožňují policistům vtrhnout do obydlí podezřelých bez předchozího upozornění.

Střelba i v Kalifornii

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné si vyžádala střelba v distribučním centru maloobchodního řetězce Walmart v městečku Red Bluff v americkém státě Kalifornie. Podle místního šerifa vše začalo v sobotu o půl čtvrté odpoledne místního času. Útočník nejprve čtyřikrát objel parkoviště u distribučního centra, než narazil vozem do budovy a začal střílet z poloautomatické pušky. Zastřelil dva lidi, než přijela policie a útočníka zneškodnila.

(čtk)

29. 6. 2020  (čtk)