Slezsko bude volné

Česká republika od tohoto týdne uvolní režim na hranici s regionem Slezské vojvodství v Polsku.

Češi ani cizinci už nebudou při cestě z něj muset předkládat negativní test na nemoc COVID-19, nebo podstupovat karanténu, na Twitteru to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Slezské vojvodství dosud spadalo spolu s Portugalskem a Švédskem podle ministerstva mezi oblasti s nejvyšším rizikem nákazy koronavirem. Do kategorie středního rizika řadí ministerstvo Velkou Británii a zbytek evropských zemí do nízkého rizika.

Slezské vojvodství se nově zařadí mezi oblasti s nízkým rizikem nákazy, do níž už spadá zbytek Polska, potvrdila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. »Epidemiologická situace se v sousedním Slezském vojvodství v Polsku výrazně zlepšuje,« zdůvodnil zmírnění opatření ministr Vojtěch.

Při cestách z evropských zemí s nízkým rizikem nákazy se nemusí prokazovat negativním testem na COVID-19 čeští občané ani cizinci. Do této kategorie patří nově od pondělí 22. června Belgie, kterou ministerstvo původně řadilo do zemí se středním rizikem nákazy. Ze zemí s nízkým rizikem nákazy mohou také na rozdíl od rizikovějších oblastí přijíždět lidé do České republiky kvůli turistice. Naopak pro lidi ze zemí s vysokým a středním rizikem platí, že do ČR mohou vstupovat jen kvůli práci, rodině, ze zdravotních důvodů nebo v naléhavých mimořádných situacích.

Při cestě ze země se středním rizikem musí mít test na koronavirus pouze cizinci. Při příjezdu ze zemí s vysokým rizikem musí negativní test doložit cizinci i Češi, nebo podstoupit dvoutýdenní karanténu.

(cik)

29. 6. 2020  (cik)