Vir zasáhl už deset milionů lidí

Koronavirus se celosvětově potvrdil již u více než deseti milionů lidí. S odvoláním na vlastní statistiky to napsala agentura Reuters.

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která šíření nákazy rovněž monitoruje, také uvádí přes deset milionů pozitivních nálezů SARS-CoV-2 ve všech státech. Přes 2,5 milionu infikovaných mají nejhůře zasažené Spojené státy, asi o polovinu méně Brazílie. Poslední milion nakažených opět přibyl za méně než týden.

Pozitivních nálezů na koronavirus je tak za letošní rok zhruba dvakrát tolik, než kolik lidí se ročně nakazí těžkou formou chřipky. Svět přitom již velice brzy očekává překročení dalšího smutného milníku, kdy počet zemřelých po komplikacích spojených s COVIDem-19 překročí půl milionu. Podle JHU nyní v souvislosti s koronavirem zemřelo 498 217 osob. Asi polovina ze všech infikovaných se však již z nákazy zotavila.

Čeká se na vakcínu

Překročení hranice deseti milionů pozitivních případů přichází v době, kdy řada silně zasažených států uvolňuje ochranná opatření a snaží se nalézt způsob, jak co nejlépe pokračovat v normálním životě a zároveň chránit zdraví svých obyvatel. Odborníci varují, že mimořádný ekonomický a společenský režim zřejmě bude muset na některých místech zůstat v platnosti rok i déle, dokud se neobjeví účinná vakcína proti COVIDu-19.

Evropa, Severní a Latinská Amerika registrují každá asi čtvrtinu celkového počtu případů. Na 11 % potvrzených nálezů koronaviru se nachází v Asii, na Blízkém východě je to devět procent z celkového počtu. V USA za pátek přibylo přes 45 000 nových případů nemoci, což je podle agentury Reuters dosavadní rekord během nynější pandemie. Doposud největší nárůsty od počátku infekce zaznamenaly také americké státy Florida a Arizona, které nyní brzdí plány na obnovu hospodářského a společenského života. V USA, kde žije 330 milionů lidí, byla podle propočtu Reuters překonána hranice 2,5 milionu nakažených. USA jsou dlouhodobě nejpostiženější zemí světa v počtu nakažených i v počtu úmrtí. V současnosti je za epicentrum šíření nemoci považována také Latinská Amerika. Brazílie denně zaznamenává desítky tisíc nově nakažených, podobné počty však hlásí také Indie. Asi třetina ze všech infikovaných z posledního týdne pochází právě z těchto dvou zemí.

(čtk)

29. 6. 2020  (čtk)