Poláci volili prezidenta

Poláci mohli od rána hlasovat v prezidentských volbách, které byly původně vyhlášeny na květen, ale kvůli koronavirové pandemii byly odloženy.

Dosavadnímu prezidentovi Andrzeji Dudovi (48), podporovanému vládní národně konzervativní stranou Právo a spravedlnost (PiS), se ve snaze usednout do prezidentského křesla na dalších pět let snaží zabránit deset soupeřů. Nejnovější průzkumy veřejného mínění naznačily, že žádný z kandidátů pravděpodobně nezíská nadpoloviční většinu hlasů nutných ke zvolení již v prvním kole. V takovém případě se dva nejsilnější uchazeči utkají 12. července v kole druhém. Polsko nebylo pandemií zasaženo tolik jako mnoho zemí západní Evropy, a tak většina lidí mohla hlasovat osobně, i když ve volební místnosti museli mít roušku a dodržovat další hygienická pravidla. Možné bylo také odhlasovat elektronicky, zatímco tisíce voličů v ohniscích infekce na jihozápadě země musely hlasovat poštou.

Volby se konaly uprostřed hlubokých kulturních a politických rozporů. Konzervativec Duda vedl v převážně katolickém Polsku kampaň zaměřenou na obranu takzvaných tradičních hodnot. Tento druh rétoriky - spolu se zákony, které dávají vládní straně PiS mnohem větší kontrolu nad soudním systémem, a využíváním veřejnoprávních médií jako nástrojů na podporu vlády - vyvolal obavy, že Polsko následuje příkladu Maďarska při podkopávání základů demokracie, poznamenala agentura AP.

Dudovým nejsilnějším soupeřem se jevil stejně starý varšavský starosta Rafal Trzaskowski, který se těší podpoře nejsilnější opoziční strany, liberální Občanské platformy (PO). Trzaskowski v kampani slíbil obnovit dodržování ústavních norem.

(čtk)

29. 6. 2020  (čtk)