Expremiér do vězení

Francouzský soud shledal expremiéra Françoise Fillona a jeho manželku vinnými v případu zpronevěry veřejných prostředků při fiktivním zaměstnávání. Fillonovi uložil pětiletý trest vězení, z toho tří roky s podmínkou. Jeho manželka dostala tříletý podmínečný trest. Kromě toho musí každý zaplatit pokutu 375 000 eur (přes 10 milionů Kč). Manželé se chtějí proti rozsudku odvolat.

[o]

Skandál kolem podvodného fiktivního zaměstnávání manželky Penelope otřásl v roce 2017 šancemi konzervativce Fillona na úspěch ve volbě prezidenta, což otevřelo cestu k vítězství centristickému kandidátovi Emmanuelu Macronovi. Soud Fillona usvědčil, že zneužil veřejné prostředky k vyplácení odměn své ženě a dětem za práci, kterou nevykonaly. Penelope Fillonová byla označena za komplice. Rodina se podvodným zaměstnáváním podle francouzské justice od roku 1998 obohatila dohromady o víc než milion eur (skoro 27 milionů Kč).

Skandál propukl tři měsíce před prezidentskými volbami v roce 2017, kdy o podezřeních psala francouzská média. Fillon byl původně pokládán za favorita voleb, ale nakonec skončil až třetí. Politik, který v letech 2007-12 zastával funkci premiéra, po skandálu opustil politiku.

(čtk)

29. 6. 2020  (čtk)