Hagia Sofia. Z chrámu znovu mešita?

Turecký soud začal projednávat případ, v němž jde o změnu statusu istanbulského chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia). Prezident Recep Tayyip Erdogan totiž loni navrhl, aby se z památky pocházející ze 6. století zase stala mešita. Nyní slouží jako muzeum. Konečné rozhodnutí má soud zveřejnit za 15 dní, informovala Reuters. Podle agentury AP prokurátor doporučuje žádost o změnu zamítnout.

Hagia Sofia je jednou z nejznámějších staveb na světě a je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Do pádu Konstantinopole v roce 1453 byla byzantským chrámem. Pak byla přebudována na mešitu, jíž zůstala až do 20. století. Od roku 1935 ale na popud sekulárního zakladatele moderního tureckého státu Mustafa Kemala Atatürka - Otce Turků, jak ho jeho příznivci obdivně nazývají - slouží jako muzeum. Významná památka přiláká každoročně miliony turistů z celého světa. Soud přezkoumává, zda byla přeměna, která pak vedla v roce 1935 ke zřízení muzea, legální. Právník žadatelů o změnu argumentuje, že Hagia Sofia byla osobním majetkem dobyvatele Konstantinopole osmanského sultána Mehmeda II. a že rozhodnutí ministerské rady z roku 1934 o přeměně na muzeum má být anulováno. Prokurátor říká, že rozhodnutí z roku 1934 je legální. Doporučil, aby soud žádost o změnu zamítl. Podle něj má o tom, zda se stavbě vrátí její status islámské památky, rozhodnout vláda.

Návrh islamisty Erdogana vyvolal pozornost i v cizině. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se ve středu vyslovil pro zachování statusu muzea. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Hami Aksoy k tomu řekl, že Ankara je tímto vyjádřením šokována. »Hagia Sofia je na našem území a je majetkem Turecka jako všechny naše kulturní památky a jakákoli záležitost, která se Hagia Sofii týká, je naší vnitřní věcí,« prohlásil mluvčí. Nejvyšší představitel řecké pravoslavné církve konstantinopolský patriarcha Bartoloměj k záměru Turecka řekl, že změna chrámu na mešitu bude pro křesťany zklamáním a postaví Západ a Východ proti sobě. O obnovení statusu mešity usilují turečtí muslimové už několik let a islamista Erdogan coby věřící se za jejich požadavek před loňskými místními volbami postavil. Podle těchto kruhů Hagia Sofia bude jako mešita lepším symbolem Turecka jako země, kde většina lidí vyznává islám. Podle průzkumů takovou změnu podporuje v současnosti většina Turků.

(ava, čtk)

3. 7. 2020  (ava, čtk)