Nezodpovědní přijdou o vodu a elektřinu

Starosta amerického města Los Angeles Eric Garcetti povolil tamní policii, aby vypínala dodávky vody a elektrického proudu do domů, kde se v rozporu s opatřeními proti šíření koronaviru konají večírky. Na svých internetových stránkách o tom informuje britský The Guardian.

Policisté se mohou obracet na městskou správu vodovodů a elektrických sítí, aby dotyčné nemovitosti během 48 hodin odstavila od dodávek.

Garcettimu se nelíbí, že někteří místní obyvatelé ve svých honosných vilách pořádají večírky, na kterých se schází velký počet lidí. Varoval, že na takových akcích se může šířit koronavirus ve velkém. Připomněl party, která se konala v pondělí v luxusní čtvrti Beverly Crest, kde se bavilo několik stovek lidí. Neměli roušky a nedodržovali odstup. Na záběrech pořízených z vrtulníku bylo vidět, jak na balkoně hraje DJ a lidé jsou namačkáni kolem bazénu. Večírek skončil přestřelkou, při které jedna žena zemřela a dva další lidé byli zraněni.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se v Los Angeles koronavirem nakazilo přes 198 000 lidí, 4828 z nich nákaze podlehlo. Město má asi čtyři miliony obyvatel. V USA celkově zemřelo již více než 160 000 lidí s nemocí COVID-19, nákaza se tam prokázala již u více než 4,88 milionu lidí. Proto Donald Trump ve čtvrtek ohlásil, že má v rukávu předvolebního žolíka, tj. vakcínu proti koronaviru, kterou by USA mohly mít najednou právě již před listopadovými volbami. Ještě zkraje týdne USA mluvila o očkování nejdříve od února 2021…

[o]

Milion za čtyři dny

Koronavirem se celosvětově nakazilo více než 19 milionů lidí a přes 715 555 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo. Každé další čtyři dny přibude nový milion nakažených! Druhý největší počet nakažených po USA eviduje Brazílie (téměř tři miliony) a na třetím místě je Indie, kde počet nakažených přesáhl dva miliony.

Polsko ohlásilo rekordních 809 nově potvrzených případů. Koronavirus se tu šíří především ve Slezsku, které se potýká s šířením nákazy v uhelných dolech. Dohromady se v zemi s přibližně 38 miliony obyvatel od začátku pandemie infekce potvrdila u 50 324 lidí, z nichž 1787 zemřelo.

(Pokračování na str. 7)

(Dokončení ze str. 1)

Slovinsko v noci znovu zařadilo ČR mezi středně rizikové státy, při vstupu do Slovinska je proto nyní pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Pokud zemí jen projíždějí, omezení se na ně nevztahuje, tranzit ale nesmí přesáhnout 12 hodin, informovalo na webu české ministerstvo zahraničí. Karanténa se také netýká těch, kdo si rezervaci pobytu zajistili před 6. srpnem, pro vstup do země budou ale potřebovat negativní test na COVID-19.

V Německu za poslední den přibylo 1147 případů nákazy. Jde o nejvyšší počet od května a asi o 100 případů více než o den dříve. Ukrajina během čtvrtka zaznamenala dva smutné rekordy: nákaza se potvrdila u dalších 1453 lidí a zemřelo 33 pacientů.

Španělsko eviduje s 309 855 potvrzenými případy druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem v Evropě po Rusku. Souhrnný údaj za Španělsko se výrazně zvýšil poté, co ministerstvo zdravotnictví do celkové statistiky zahrnulo 4088 dříve diagnostikovaných případů, čímž země překonala Británii. V souvislosti s COVID-19 zemřelo v zemi na Pyrenejském poloostrově 28 500 pacientů.

Také norská vláda obnovuje některá koronavirová opatření. Nově občanům nedoporučuje cestovat do zahraničí a vydává zákaz prodeje alkoholu po půlnoci. Severská země s 5,4 miliony obyvatel dosud podle norského institutu veřejného zdraví zaregistrovala 9468 nakažených koronavirem, z toho 59 za poslední den. S COVID-19 celkově zemřelo 256 lidí.

V Africe nad milionem

Počet lidí nakažených koronavirem v Africe překročil milion, uvádějí tiskové agentury. Podle odborníků jich je ale ve skutečnosti několikanásobně více, protože na kontinentu s 1,3 miliardy obyvatel se neprovádí dostatek testů. Nejzasaženější zemí je podle ČTK Jihoafrická republika, kde testy nákazu potvrdily u téměř 530 000 lidí. Asi 9300 pacientů podle oficiálních údajů zemřelo.

(rom)

8. 8. 2020  (rom)