Stanovisko MZV Běloruska

Běloruské ministerstvo zahraničí vydalo stanovisko k současné situaci v zemi. Mimo jiné se v něm uvádí:

Děkujeme všem státům, které nás ujistily o podpoře suverenity a nezávislosti Běloruska po prezidentských volbách. Současně sdělujeme, že jsou pro nás absolutně nepřijatelná rychlá politická prohlášení řady evropských politiků, kteří ani neučinili pokus reálně ocenit situaci, jež se vytvořila. Například oznamují smrt člověka při demonstracích. Toto prohlášení bylo vyvráceno, ale příslušní politici to už nesdělili. Naopak EU prý plánuje na základě falešné zprávy sankce.

Více než 250 zraněných, barikády v ulicích, pokusy o ovládnutí administrativních budov a také napadení pracovníků běloruské ambasády v Londýně. To je snad klidný protest? Jde o jasné provokace.

Už před volbami jsme upozorňovali na zjevné zahraniční vměšování, zveřejňovali jsme fakta, která to dokazovala. Mnohokrát jsme i vyzývali ty, kdo nás nyní kritizují, společně jednat o vývoji situace. Jenže místo toho se hned druhý den hovoří o sankcích. Jak máme věřit v upřímnost takové pozice?

Navrhujeme objektivně a bez emocí posoudit co a proč se nyní děje v Bělorusku. Jsme připraveni k dialogu se všemi zahraničními partnery, jsme připraveni jednat o jednoznačných faktech, které jsou za současnými událostmi, mezi jiným i o vměšování z ciziny. Vyzýváme k dialogu při respektování všech pozic. Neříkáme, že se někdo musí zříci své pozice a svých tradičních zdrojů informací. Avšak informace budou přesnější a profesionálnější, když budou všestranné a to včetně oficiálních fakt a hodnocení těch, kdo nesou odpovědnost za situaci v zemi. Obracíme se k vám, našim sousedům. Nespěchejte s prohlášeními, která ještě víc rozdmýchávají nestabilitu ve společnosti. Podpořte nezávislost a suverenitu Běloruska, projevíte tím odpovědnost.

(za)

12. 8. 2020  (za)