Ankara provokuje. Řecko zvyšuje obranyschopnost

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu ohlásil posílení řecké armády o tisíce vojáků. Vojsko rovněž nakoupí z Francie stíhačky Rafale a fregaty. Důvodem je rostoucí napětí ve vztazích s Tureckem, které v rozporu s mezinárodním právem zahájilo průzkum ropných ložisek v mořských vodách, jež si nárokuje Řecko. Evropská unie turecké aktivity kritizuje.

Mitsotakis se v minulém týdnu zúčastnil summitu zemí jižní části EU a mluvil s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Očekávalo se proto, že v sobotu na ohlášeném vystoupení v Soluni zveřejní detaily plánů na posílení řecké armády. Řekl, že v příštích pěti letech armádu posílí 15 000 vojáků, vojsko koupí 18 stíhaček Rafale, vrtulníky a čtyři fregaty. Armáda obohatí své obranné schopnosti i novými zbraněmi, torpédy a střelami a Řecko zrenovuje zbrojní průmysl.

[o]

Macron na summitu ve čtvrtek uvedl, že se vláda tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana chová nepřijatelně a je třeba tvrdě proti ní vystupovat. Účastníci setkání vyzvali Turecko, aby skoncovalo s konfrontační politikou na východě Středozemního moře. Pohrozili sankcemi, pokud bude Ankara Řecku a Kypru upírat právo na průzkum plynu v této oblasti. Erdogan ovšem v sobotu Řecku vzkázal, aby se »drželo stranou« chybných akcí podporovaných zeměmi jako Francie. Francie v srpnu zvýšila svou vojenskou přítomnost v dané části Středozemního moře. Na konci srpna vyslala do oblasti tři stíhačky a fregatu s vrtulníkem, které se účastnily vojenského cvičení spolu s Řeckem, Itálií a Kyprem. »Pane Macrone vaše problémy se mnou neskončily,« varoval v sobotu Erdogan v televizi a nařkl Macrona z neznalosti historie. Francie vzhledem ke své koloniální minulosti v Alžírsku podle Erdogana nemůže dávat Turecku lekce v otázce lidskosti.

Mitsotakis také ohlásil opatření, která mají zmírnit ekonomický dopad pandemie. Vláda zatím ruší daň z nemovitostí na 26 ostrovech a sníží příspěvky sociálního pojištění pro zaměstnance i zaměstnavatele. »Naší prioritou nemůže být nic jiného než ochrana zaměstnanosti,« řekl premiér. V červnu míra nezaměstnanosti přesáhla 18 %, což je nejvíc za minulých 16 měsíců. Prodlouží se i výplata příspěvků v nezaměstnanosti o dva měsíce. V říjnu má vláda doplatit 1,4 miliardy eur (37 miliard Kč) penzistům, jejichž příjmy byly sníženy v době dluhové krize. Nově ohlášené posílení armády umožní vytvořit několik tisíc pracovních míst.

(ava, čtk)

14. 9. 2020  (ava, čtk)