Winton má znovu své brýle

Na prvním nástupišti hlavního nádraží v Praze byla znovu slavnostně odhalena socha Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračního tábora.

Winton má zhruba po pěti letech znovu své charakteristické brýle. »Setkání je vzpomínka na sira Nicholase Wintona. Původně se měla konat 19. května v den jeho nedožitých 111. narozenin, ale kvůli koronaviru byla odložena. Ta socha byla dlouho poškozená, měla utržené charakteristické kulaté brýle. V lednu jsem přijel tady na první nástupiště, a když jsem si všimnul, že jsou poškozené, rozhodl jsem se udělat změnu,« řekl jejich výrobce a organizátor akce Pavel Schreiber. Jak sdělil, náklady činily zhruba 13 tisíc korun, pokryla je veřejná sbírka.

Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona zachraňujícího židovské děti bylo na prvním nástupišti hlavního nádraží odhaleno v září 2009. Stalo se tak u příležitosti odjezdu takzvaného Wintonova vlaku, který jel po trase vlaků odvážejících před začátkem druhé světové války do Velké Británie stovky převážně židovských dětí. Celkem se jich dostalo do bezpečí 669.

[o]

Charakteristické brýle se od té doby podle Schreibera ze sousoší ztratily třikrát, naposledy tam chyběly asi pět let. »V rámci rekonstrukce nástupiště je tady umístěna kamera, aby si vandalové už nemohli takové věci dovolit,« podotkl Schreiber. Jak dále uvedl, od začátku byl připraven, že brýle zaplatí sám: »Doba je taková, že každý obyčejný občan jako jsem já, může některé věci někam posunout. Rozhodl jsem se, že dokud budu žít, tak sir Nicholas bude mít svoje brýle.«

Na akci byla i autorka a majitelka sochy, soudobá sochařka Flora Kentová, původem z Venezuely, která žije v Londýně. »Ta bude jednat i s lidmi ze Správy železnic o tom, jaká bude další budoucnost té sochy,« dodal Schreiber.

(zku)

14. 9. 2020  (zku)