Afghánská vláda a Tálibán jednají

V Kataru v sobotu začala dlouho očekávaná mírová jednání představitelů afghánské vlády a radikálního hnutí Tálibán. Rozhovory mezi vládou v Kábulu a islamistickým povstaleckým hnutím jsou součástí dohody, již v únoru s Tálibánem uzavřely USA. V úvodu šéfové obou stran potvrdili jako cíl zajištění mírového, stabilního Afghánistánu. Ten musí být podle politického šéfa Tálibánu nezávislý a mít islámský systém.

Na úvod jednání promluvil americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který zdůraznil, že vláda i Tálibán jednají v zájmu příštích generací Afghánců. Dosažení trvalého míru v Afghánistánu je možné, zdůraznil Pompeo, jednání ale budou podle něj vyžadovat mimořádně tvrdou práci a oběti, aby skončila úspěchem. Obě strany vyzval, aby se vzdaly násilí a korupce a směřovaly k míru a prosperitě. Volba budoucího politického systému je věcí samotných Afghánců, uvedl Pompeo. Šéf Vysoké rady pro národní usmíření Abdulláh Abdulláh řekl, že prioritou rozhovorů je dohoda o omezení násilí. Obě strany budou podle něj muset hledat kompromisy pro řešení sporných bodů. »Jedno z nejdůležitějších témat je podstatné omezení násilí a dohoda o příměří,« řekl Abdulláh. »Věřím, že pokud si navzájem podáme ruce a budeme čestně pracovat pro mír, současné pokračující strádání v zemi skončí,« prohlásil Abdulláh. »Přišli jsme sem s dobrou vůlí a dobrým záměrem ukončit 40 let krveprolévání a dosáhnout trvalého míru v celé zemi.« Ten podle něj otevře cestu k »návratu milionů našich uprchlíků žijících v bídě«.

[o]

Agentura DPA ale píše, že odborníci pochybují o možnosti rychlé dohody o příměří, protože na obou jednajících stranách přetrvává značná nedůvěra. »Nemusíme se stoprocentně shodnout na každém z témat, která máme před sebou,« sdělil Abdulláh. Důležité je podle něj dospět k řešením, která se stanou základem dohody o stěžejních a ústředních bodech. »Vyzýváme k humanitárnímu příměří. To umožní, aby humanitární pomoc a rozvojové programy dospěly do všech částí Afghánistánu a prospěly našim lidem«, dodal. Podle Abdulláha rozhodnou o programu jednotlivých setkání vyjednávači, ale začne se tématy považovanými za nejsnadnější. Abdulláh také řekl, že vládní delegace se zaměří na ochranu práv žen: »V naší zemi se některé věci dramaticky změnily. Ženy jsou zastoupeny ve všech částech společnosti, jsou aktivní účastnice dění.«

Politický šéf Tálibánu Abdul Ghání Baradur připustil, že »proces mírových jednání může mít těžkosti, ale našim přáním je, aby jednání postupovala s trpělivostí a tolerancí«. »Chceme, aby byl Afghánistán svobodnou, nezávislou, jednotnou a rozvinutou zemí a měl islámský systém, v němž všechny kmeny a etnické skupiny v zemi budou mít své místo bez jakékoliv diskriminace a budou žít v lásce a bratrství,« doplnil. »Mírový proces, v němž jsou významně zastoupeny ženy, mládež i oběti konfliktu, skýtá nejlepší naději na trvalé řešení,« řekl generální tajemník OSN António Gutteres. Ministr zahraničí Kataru prohlásil, že afghánská mírová dohoda by měla být postavena na principu »žádný vítěz, žádný poražený«.

(ava, čtk)

14. 9. 2020  (ava, čtk)