Němci: Trump větší hrozbou než koronavirus

Němci se mnohem více obávají politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa než koronaviru. Obavu, že přičiněním šéfa Bílého domu bude v případě jeho znovuzvolení svět ještě nebezpečnější, umístilo na první místo žebříčku obav 53 % dotázaných v průzkumu, který v červnu a červenci provedla pojišťovna R+V Insurance Group.

Obavy z Trumpa pociťují Němci ještě silněji než strach z ekonomických potíží. Až po Trumpovi respondenti uváděli obavu z rostoucích životních nákladů, hospodářské situace a nákladů zadlužení v Evropské unii pro daňové poplatníky.

COVID až 17.

Koronavirová epidemie mezi obavami Němců zaujímá až 17. příčku. Jen zhruba třetina dotázaných má obavy z toho, že oni sami nebo někdo z jejich blízkých se nakazí nemocí COVID-19.

Německo udrželo počet případů COVID-19 a souvisejících úmrtí na poměrně nízkých úrovních ve srovnání s některými dalšími evropskými zeměmi, ale i v této 83milionové zemi v poslední době počty nově infikovaných opět rostou.

Průzkum podle ČTK nespecifikuje, kterých aspektů Trumpovy politiky se Němci nejvíce obávají, ale pojišťovna citovala politologa Manfreda Schmidta z Heidelberské univerzity, podle něhož obavy vyvolává zejména Trumpova zahraniční politika - obchodní konflikty s Čínou, rozbíjení spolupráce se spojenci v oblasti obchodní a bezpečnostní politiky, stahování se z mezinárodní spolupráce a konfrontace s Íránem.

Zavedený průzkum

R+V Insurance Group se v průzkumu »Obavy Němců«, který provádí každoročně od roku 1992, dotázala zhruba 2400 lidí.

(rj)

14. 9. 2020  (rj)