S trasováním pomáhá přes 500 lidí

S telefonickým trasováním kontaktů lidí s covidem-19 pomáhá hygienikům 519 lidí, z toho 72 armádních hygieniků. Dalších 200 lidí bude pro tuto činnost postupně proškoleno.

Uvedl to na Twitteru Chytré karantény vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla. Hygienikům v Praze, kde přírůstky nakažených novým koronavirem patří k nejvyšším v ČR, vypomáhá podle něj šest dalších hygienických stanic.

Proškolování nových telefonistů, kteří vypomáhají s trasováním infikovaných, začne v úterý. V první skupině bude šest desítek lidí. Jejich následné nasazení do praxe by mohlo být rychlé. »Když máme nového operátora, tak ho posadíme za počítač, má jednotný systém, a může okamžitě začít trasovat a vypomáhat dál,« uvedl Dzurilla.

Jednotný počítačový systém Daktela má podle vládního zmocněnce výhodu v možnosti vzájemné výpomoci krajských hygienických stanic. »V rámci Prahy je vidět, že si navzájem pomáhají, a je zapojeno šest dalších hygienických stanic, které pomáhají,« uvedl Dzurilla.

S trasováním kontaktů nakažených už v současnosti hygienikům pomáhají vojáci i civilní medici. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden nabídl výpomoc policistů. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek uvedl, že hygienické stanice trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem zvládají, což potvrdila i hlavní hygienička Jarmila Rážová. »Teď pomáhají navyšovat kapacitu v Praze i kolegové z dalších hygienických stanic, intenzivně jednáme také s dalšími fakultami, které poskytují nelékařské vzdělávání,« uvedla Rážová v pátek v České televizi. Ulehčit má podle ní hygienikům i plánované elektronické nahlašování kontaktů přímo nemocnými.

K dohledávání kontaktů s nakaženým má hygienikům pomáhat systém Chytrá karanténa, který byl spuštěn na jaře. Podle údajů z mobilních telefonů a bankovních terminálů se vytvářejí vzpomínkové mapy a trasování. Hygienici však řešení využívají jen omezeně. Chybí jim v některých případech počítačové vybavení, na kterém je fungování systému závislé.

Součástí systému je aplikace eRouška, která by v nové verzi už neměla sloužit k trasování, ale nově by měla anonymně varovat uživatele, že se mohl setkat s nakaženým. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na začátku září uvedl, že aplikace eRouška 2.0 má být spuštěna do dvou týdnů.

(cik)

15. 9. 2020  (cik)