Ústavní soudkyně chce do Štrasburku

Ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková se rozhodla ucházet o místo české zástupkyně u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku.

Chce se přihlásit do výběrového řízení, jehož vítěz v listopadu 2021 nahradí současného českého soudce Aleše Pejchala. »Mám pocit, že díky svým více než třicetiletým právnickým zkušenostem bych tam mohla být užitečná,« uvedla Šimáčková podle webu Lidovky.cz.

Podle serveru Česká justice zaznívá v debatách právních profesionálů také jméno nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Šimáčková pokládá štrasburský soud za součást evropské struktury budované po druhé světové válce a prodchnuté humanismem. »Myšlenku Evropy sjednocené úctou k lidským právům, demokracii a právnímu státu považuji za jednu z nejhodnotnějších idejí, pro niž stojí za to pracovat,« uvedla Šimáčková.

Soudkyní Ústavního soudu (ÚS) je třiapadesátiletá Šimáčková od 7. srpna 2013. Funkční období je desetileté.

»Jsem si vědoma svých závazků a váhala jsem, zda mám vůbec právo kandidovat. Můj mandát u ÚS se však v době nástupu nového českého soudce k ESLP, tedy za více než rok, již bude chýlit ke svému konci,« řekla Šimáčková. Připomněla, že funkci ústavních soudců už dříve kvůli práci u mezinárodních soudů opustili před vypršením mandátu i Jiří Malenovský nebo Ivana Janů.

Šimáčková byla před nástupem k ÚS soudkyní Nejvyššího správního soudu. Dříve působila v advokacii. Je také akademicky činná.

Výběrové řízení na kandidáty na funkci soudce ESLP vyhlásilo ministerstvo spravedlnosti. Lhůta pro předložení kandidatur uplyne 30. září. Komise pak vybere tři kandidáty, ze kterých soudce zvolí Parlamentní shromáždění Rady Evropy.

(cik)

15. 9. 2020  (cik)