Zabit zdravotník

Při útoku na vůz tureckého Červeného půlměsíce přišel v severní Sýrii o život jeden zaměstnanec této humanitární organizace, další byl zraněn.

Útok na vůz tureckého Červeného půlměsíce se stal v zóně Báb, kterou má pod kontrolou Turecko. Ozbrojení útočníci v maskáčích přijeli ve dvou autech bez poznávacích značek. Auto, na které zaútočili, mělo viditelná loga Červeného půlměsíce. Třetí zaměstnanec organizace, který seděl ve voze, vyvázl bez zranění.

Turecko v syrském konfliktu podporuje některé rebely, kteří jsou odpůrci prezidenta Bašára Asada, kurdských milicí a teroristické organizace Islámský stát (IS). Ankara zónu Báb kontroluje od roku 2017.

Agentura AFP mezitím informovala o smrti deseti členů proíránských milic. Osm Iráčanů a dva Syřané přišli o život při náletu v provincii Dajr az-Zaur jižně od města Búkamál na východě země. Syrská organizace pro lidská práva, která zprávu poskytla, situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Podle šéfa organizace Ramího Abdar Rahmána šlo nejspíše o nálet izraelských sil na sklady s municí a vozy proíránských milic. Írán stejně jako Rusko v syrském konfliktu stojí na straně vlády v Damašku. Izrael většinou své operace v Sýrii nekomentuje.

(čtk)

15. 9. 2020  (čtk)