Policie na stopě

Vyšetřovatelé loňské krádeže v drážďanské historické klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba) jsou přesvědčeni, že jsou na stopě pachatelů. Podle listu Sächsische Zeitung to prohlásil mluvčí saské prokuratury.

Do klenotnice se loni v noci na 25. listopadu vloupali dva zloději zamřížovaným oknem. Do vitríny s nejcennějšími exponáty vytloukli sekerou tři díry a ukradli asi 20 barokních šperků. Na dopadení pachatelů byla vypsána odměna 500 000 eur (asi 13,4 milionu korun). Policie a státní zastupitelství předpokládají, že na činu se podílelo nejméně sedm osob. Krádež se odehrála rychle, útočníci stihli ujet před příjezdem policie, kterou zburcovalo poplašné zřízení.

Dlouho se zdálo, že vyšetřovatelé jsou ve slepé uličce. Tento měsíc ale policie provedla dvě razie v Berlíně. Minulý týden ve středu prohledala provozovny firem, které polepují karoserie automobilů fóliemi. Policie se domnívá, že si zde strůjci krádeže nechali pozměnit vzhled auta, které při útěku použili a následně zapálili. Majitele firem nepovažují policisté za podezřelé, ale za svědky, neboť podle nich o plánech pachatelů nevěděli.

Na počátku září se pak policisté soustředili na jistou berlínskou internetovou kavárnu, jejíž zaměstnanec zřejmě organizátorům krádeže poskytl telefonní sim karty registrované na fiktivní osoby.

Osud lupu je stále nejasný a kvůli neprodejnosti šperků se mnozí odborníci obávají, že pachatelé drahokamy vytrhají a drahé kovy roztaví, aby předměty mohli rozprodat.

Klenotnice ležící v samém srdci historického drážďanského Starého města patří k největším v Evropě a slouží k uchovávání cenných historických sbírek Saska z období od renesance až po klasicismus. Vznikla v 16. století a veřejnosti jsou její sbírky přístupné od roku 1724. Název klenotnice byl odvozen od původního malachitového nátěru její klenby.

(čtk)

24. 9. 2020  (čtk)